Největší kasárenský objekt pevnostního města Terezín Žižkovy kasárny, jsou v dezolátním stavu. Podle statika na jejich záchranu před zřícením zbývá zhruba rok a půl. Obraz zkázy státem chráněné kulturní památky, která je od poloviny devadesátých let opuštěná, si v pátek 31. července přijel prohlédnou premiér Andrej Babiš společně s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou.

Jednání se zástupci Terezína pak přineslo vznik vládní pracovní skupiny, která se zaměří nejen na obnovu „Žižkáčů“, ale také dalších třech objektů.
„Máme na stole program za 3,2 miliardy korun. Domluvili jsme se, že v pracovní skupině zasednou například ministr kultury Lubomír Zaorálek, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, či ministryně financí Alena Schillerová,“ komentoval výsledky včerejšího jednání Babiš s tím, že za účasti představitelů Terezína i kraje, budou členové skupiny řešit, jakým způsobem vrátit pevnostní město do původního stavu.

Chemický tanker, který vyrobila loděnice Bárkmet ve Lhotce nad Labem spustili v pátek po poledni na vodu.
FOTO: Na řeku ve Lhotce nad Labem usedl další obří tanker

„Dále budeme usilovat, aby byly Žižkovy kasárny zařazeny do seznamu Národních kulturních památek (NKP), který se bude aktualizovat letos v srpnu,“ doplnil premiér. Terezínský starosta René Tomášek vysvětlil, proč je zapsání kasáren do seznamu NKP důležité.

„Financování jejich obnovy tak bude daleko rychlejší. Jakákoli investice do Žižkových kasáren je dnes nastavena tak, že je tam nutná spoluúčast města, což je pro nás finančně nemožné. Proto potřebujeme vládní pomoc,“ uvedl Tomášek.

Kompletní oprava Žižkových kasáren vyjde přibližně na jednu miliardu korun. Na jejich stabilizaci v podobě opravy střechy a zpevnění stěn by město potřebovalo přibližně 100 milionů korun. Terezín s rozpočtem okolo 50 milionů korun a s volnými prostředky 1 až 2 milionu korun ročně není schopné jejich opravu ufinancovat.

Ilustrační foto
Do Opárenského údolí zase vlakem? Ano, lidé jezdí

„Statický posudek nám dává čas do konce roku 2021. Pak hrozí, že se budova zřítí, takže hodiny tikají,“ upozornil starosta Terezína. Rozlehlá budova Žižkových kasáren je po odchodu vojáků od poloviny devadesátých let opuštěná a nezadržitelně chátrá. Na konci října 2017 jim těžkou ránu navíc zasadil orkán Herwart, když strhl střechu jednoho křídla. Další část střechy se pak zřítila o rok později.

Pokud se je v budoucnu podaří opravit, mohl by tam podle tajemníka terezínského městského úřadu Roberta Czetmayera vzniknout multifunkční prostor, který by nabídl například kanceláře, byty nebo zázemí pro podnikatelské aktivity. Další opravy pevnostních objektů, kterými se vládní skupina bude zabývat, se týkají zbrojnice dělostřeleckých kasáren, vojenské nemocnice a proviantního skladu.

Na obnově maleb uvnitř unikátního mauzolea se podílí také studentka Hana Cermanová.
FOTO: Hrobka nedaleko Srdova postupně dostává zpět svou honosnou podobu

Státní návštěva po prohlídce kasáren zamířila také do nově zrekonstruovaného Weiserova domu. Mimo to, že ho k různým účelům bude využívat město a spolky, se tam z dělostřeleckých kasáren příští rok přestěhuje také Centrum studií genocid. Jeho výkonný ředitel Šimon Krbec uvedl, že tam centrum chystá vytvořit stálou expozici, která se bude týkat historie genocidního násilí v dějinách lidstva. „ Široké veřejnosti nabídneme kulturně vzdělávací a sportovní programy se zaměřením na problematiku genocidního násilí. Na toto téma plánujeme také pravidelný divadelní a filmový festival,“ doplnil Krbec.