Ti, kteří se s ním chtějí setkat ještě předtím, než se ve 14 hodin rozezní zvony a významný český panovník dorazí na Mírové náměstí, tak mohou učinit o hodinu dříve v litoměřickém hradu.

„Ve 13 hodin přivítáme krále na nádvoří hradu, protože i letos si přijede zkontrolovat, jak se o jeho majetek staráme," připomněla ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice Anna Matulová fakt, že hrad patřil českému panovníkovi a několikrát jej i navštívil. Král si s dvořany a návštěvníky hradu připije číší vína na jeho nádvoří, prohlédne si novou velkoformátovou mapu vinných cest a navštíví zde letos otevřené vinařské infocentrum.

„Představíme mu i Královskou kolekci českých vín adjustovanou speciálně u příležitosti oslav 700. výročí jeho narození," upozornila ředitelka Matulová. Návštěvníci hradu se mohou stát svědky řazení královského průvodu, který zhruba deset minut před 14. hodinou vyrazí na Mírové náměstí.

Odjezdem krále však sobotní program litoměřického vinobraní v hradu nekončí. Jeho nádvoří je totiž jedním z několika míst, kde se návštěvníky oblíbené vinobraní koná.