Kamerový systém monitorující bezpečnostní situaci ve Štětí posílily čtyři nové kamerové body, které dokážou rozeznat typ vozidel i číst jejich registrační značky. Uchované záznamy tak následně mohou pomoci vypátrat nejen běžné dopravní přestupky, ale i posloužit ke kontrole pohybu podezřelých aut.

Podle starosty Štětí Miroslava Andrta leží město na jisté „periferii“ okresu a stává se místem nájezdů zlodějů z jiných regionů. „Ve Štětí jsme měli zhruba před deseti lety nový kamerový systém, jenže ten zastaral a je potřeba jeho revitalizace a modernizace. Staré záznamy nebyly vždy plně použitelné pro dopátrání případných přestupků či trestných činů,“ poznamenal Andrt s tím, že rozšíření kamerového systému pomůže policii i městu. „Kromě jiného časem vyhodnotíme i reálná data o dopravní zátěži, systém zatím běží v testovacím režimu,“ dodal Andrt.

Solární dobíjecí stanice v Bohušovicích nad Ohří nabízí energii zdarma.
V Bohušovicích nad Ohří funguje veřejná solární nabíječka, energie je zdarma

„Chytré“ kamery monitorují provoz na silnici II/261 ve Štětí u mostu přes Labe - příjezd a odjezd vozidel ve směru Hoštka, na labském mostě ve směru na Hněvice, v ulici Radouňská ve směru na Radouň a Chcebuz a v místní části Počeplice ve směru na Mělník. Nejsou určené k měření rychlosti. Město má nyní s těmi 4 novými celkem 25 kamerových bodů.

Modernizace kamerového systému podle velitele městské policie Zdeňka Cuchého usnadní práci strážníkům. A nejen jim. „Představte si, že kamera zaznamená vozidlo, které je hledané či podezřelé, že bylo v místě spáchání trestného činu. Kamery jsou strategicky umístěné tak, aby monitorovaly průjezd aut jak při příjezdu, tak při odjezdu z města. To znamená, že následně víme, jak dlouho se vozidlo se svou posádkou ve městě zdrželo. Pokud se během té doby stane ve městě nějaká nepřístojnost, jedná se o jednu z indicií, jež může pomoci při vyšetřování,“ vysvětlil Cuchý. Monitorovací systém nejenže registruje SPZ, ale dokáže i rozeznat typ vozidla.

Roudnické učiliště patří mezi nejlepší v ČR. Má automechaniky i kuchaře.
Střední škola v Roudnici patří mezi špičku. Má nejlevnější autoservis ve městě

Kamerové záznamy se uchovávají zhruba po dobu 14 dnů. Během této doby si je mohou vyžádat orgány činné v trestním řízení při vyšetřování trestné činnosti. Podle údajů městské policie není běžné, že by kamery on-line přímo zachytily přípravu trestné činnosti, které se díky nim podařilo zabránit. „Nicméně výjimečné případy tohoto typu už tady máme,“ poznamenal Cuchý.

Občas se ozývají hlasy, že sledování pohybu lidí a vozidel odporuje právu na soukromí. Podle velitele strážníků ale jde o dobrého pomocníka. „Městský kamerový systém neslouží k nějakému šmírování, ale k zabezpečení pořádku ve městě a případné pomoci při vyšetřování. Obecný zájem je tak evidentně vyšší než individuální,“ komentoval tyto námitky Cuchý.

Liběšický zámek na archivním snímku
Nový majitel zámku v Liběšicích naznačil plány. Ve hře je možná luxusní hotel

Výhody nových "digitálních očí" popsal i Štěpán Suchánek z firmy Suchy, která kamery instalovala. „Chytré kamery usnadní obrovské množství práce. V případě nějakého incidentu si občas svědkové všimnou typu auta a části SPZ a policie si pak může rychle vyfiltrovat auto podle data, času průjezdu a dalších indicií. V případě Štětí má každý pruh na silnici vlastní kameru,“ přiblížil. Za kamery a jejich instalaci město podle smlouvy zaplatilo 421 tisíc korun. Podobný systém má i Benešov nad Ploučnicí.