Několik desítek vagonů naložených kulatinou následně vyrazí na cestu k odběratelům. Šéf litoměřické lesní správy Petr Knobloch přiblížil, že dřevo skončí například ve štětské papírně, ale také v dalších tuzemských zpracovatelských závodech. Část je určená i na export.

Další nakládky se v blízké době budou opakovat. „Těžba, která na Litoměřicku probíhá, ještě nekončí. I když ustala letová aktivita kůrovce, tak těžba neustále pokračuje. Do března nyní máme největší prostor, abychom les co nejvíce vyčistili,“ sdělil Knobloch s tím, že kromě železnice se k přepravě vytěženého dříví hojně využívá také kamionová doprava.

Těžba dřeva v lesích v litoměřickém okrese se oproti loňsku výrazně zvýšila. Objem narostl právě kvůli kůrovcové kalamitě.

Státní podnik Lesy ČR podle informací jeho mluvčí Evy Jouklové letos do konce října ve své správě na Litoměřicku zatím vytěžil 172 tisíc kubíků dřeva, z toho bylo 146 tisíc kůrovcového. Přitom loni za celý rok to bylo celkem 79,5 tisíc metrů krychlových. Podíl dřeva napadeného kůrovcem činil 53 tisíc. V příštím roce plánuje podnik na Lesní správě Litoměřice vytěžit 184 tisíc kubíků.