Několik nemocných či suchých stromů padlo v posledních dnech hned na několika místech v Roudnici nad Labem. Zejména skácení pěti kusů bříz bělokorých a usychající borovice v parčíku Na Čihadlech se některým lidem nelíbí. V diskuzi na sociální síti vyjádřili obavy, že šlo o zdravé stromy, které padly zbytečně a město si kácí, co se mu zlíbí.

„Chodím kolem nich často, byly to normální vzrostlé stromy bez viditelných vad. A stačí se podívat i na zbylé pařezy, čisté krásné dřevo, bez jakýchkoliv chyb,“ napsala jedna z diskutujících.

Pokácené stromy nahradí

Podle informací z radnice však všechny zásahy do zeleně podléhají přísným podmínkám a mají své opodstatnění. Mluvčí města Jan Vancl vysvětlil, že odbor životního prostředí prořezy a kácení plánuje v průběhu celého roku na základě prohlídek jednotlivých stromů. „Za každý pokácený strom město vždy připravuje odpovídající náhradu,“ řekl Vancl. Konkrétně Na Čihadlech je v plánu výsadba osmi nových listnatých stromů.

Další kácení proběhlo také v Aleji Svatopluka Čecha. „Odborná firma tam pokácela ořešák napadený houbovou chorobou a provedla potřebný prořez větví,“ přiblížil Vancl a doplnil, že další lokalitou, kde odborníci částečně odstranili suché akáty a náletové křoviny, byl Slavín.

Místostarosta Roudnice nad Labem Jiří Řezníček připomněl, že jen loni město do výsadby investovalo zhruba 400 tisíc korun. „V loňském roce jsme se zapojili i do výzvy firmy Mondi Štětí určené na podporu mikroprojektů zaměřených na zlepšení životního prostředí v obcích. Díky získané dotaci ve výši 30 tisíc korun tak bylo možné v prostoru křižovatky ulic Dělnická a Stadická vysadit šest akátů kulovitých,“ připomněl místostarosta.

Letos se Roudnice hodlá do výzvy papírenské firmy zapojit znovu. Pokud bude v žádosti město úspěšné, vysadí stromy především v lokalitách dotčených lednovým kácením. Mělo by se jednat například o platany, javory nebo okrasné třešně.

Další stromy, jejichž výsadbu Roudnice loni zaplatila ze svých zdrojů, přibyly také na Špindlerově třídě či Aleji 17. listopadu. Dohromady šlo o celkem 72 kusů nových dřevin v šesti lokalitách.

Naproti tomu bylo loni na území města vykáceno dohromady 46 stromů. Nejčastěji se jednalo o ořešáky, které padly v rámci výstavby obchvatu. V Michálkově ulici pak šlo k zemi pět lip. Na dalších místech se jednalo jen o jednotlivé kusy.