Ihned po nálezu bylo zvíře převezeno do řepnického útulku, kde se jej nyní snaží zachránit „Pes je opravdu v kritickém zdravotním stavu. Po převozu byl silně podchlazený, má mimo jiné zánět žaludku a střev,“ popsala Miluše Maskulanisová, spolumajitelka řepnického útulku. Šestiletá doga je nyní v péči veterináře.

Případem se začala zabývat krajská veterinární správa, která rozhodne, zda skutečně došlo k týrání, které je podle Miluše Maskulanisové evidentní.
Právě na vyjádření Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj čeká Policie ČR, která případ řeší jako podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat.

„Naše hlídka na místo vyrazila na základě oznámení městské policie. Po příjezdu byla nalezena silně podvyživená doga, která byla majiteli následně odebrána. Až bude výsledek vyšetřování KVS, tak rozhodneme o dalším postupu,“ informovala Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.

Policisté při odebrání zvířete využili novou pravomoc, kterou jim od prvního ledna 2009 dává zákon. Pokud mají podezření na týrání zvířat, mohou vniknout do objektu, kde k týrání dochází, nebo kde se týrané zvíře nachází a odebrat jej majiteli i přesto, že o ně projeví zájem.

Strážníci a policisté zachránili život
Podle Libuše Maskulanisové právě tento zákrok zachránil život německé doze ze Štětí. „Pokud by tam zůstala ještě déle, nejspíše by zemřela. Policistům i strážníkům patří dík za to, že tohoto psa zachránili,“ říká Libuše Maskulanisová.

Čistokrevná doga je nyní léčena mimo jiné antibiotiky. Pokud se ji veterinářům a manželům Maskulanisovým z útulku podaří vyléčit, je možné, že v Řepnici již zůstane.

„Bude záležet na výsledku vyšetřování krajské veterinární správy. Ta rozhodne o tom, zda bude doga navrácena majiteli, nebo zda zůstane u nás,“ vysvětluje spolumajitelka útulku.

Případ není rozhodně ojedinělý
Tento případ, kdy se s největší pravděpodobností prokáže týrání psa, není podle Miluše Maskulanisové ojedinělý. „Bohužel se to stává častěji do roka. Hodně si nyní slibujeme od práva policistů odebrat týrané zvíře. Dosud se to totiž nemohlo stát. Policisté dokonce mohou odmítnout zvíře vydat, pokud o ně majitel požádá. Vše musí nejdříve prověřit KVS. Věřím, že tato novelizace zákona pomůže mnoha zvířatům,“ říká Miluše Maskulanisová, která vede jediný útulek tohoto typu v okrese Litoměřice.

Případů týrání se objevuje více
Případ týrání šestileté německé dogy ve Štětí není od nového roku jediným. K mnohem vážnějšímu týrání, které již také potvrdili inspektoři Krajské veterinární inspekce pro Ústecký kraj, došlo nedaleko Lbína u Litoměřic.

Zdejší farmář se dopustil týrání přibližně čtyř set kusů ovcí, když je ponechal i v patnáctistupňových mrazech na holé zasněžené louce bez přístřeší, tekoucí vody a především bez veterinární a zootechnické asistence. Řada ovcí totiž v uplynulých dnech porodila a mnohá jehňata umrzla.

Za týrání rok vězení pro chovatele
V souvislosti s tímto případem obdržela policie trestní oznámení na Josefa Höniga, majitele týraného stáda. Chovatelům, kteří se dopustí týrání zvířat, hrozí podle Aleny Romové až jeden rok odnětí svobody.