Největší mráz meteorologové naměřili na Lysé hoře v Beskydech, kde teplota sestoupila na minus 18,6 stupně. Teplotní rekordy ale nepadly. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Silné mrazy meteorologové očekávají i v noci na neděli, mají se rozšířit na většinu území s výjimkou jihozápadní poloviny Čech a jihu Moravy.

V Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a v části Zlínského kraje teploty v noci na dnešek spadly na úrovně kolem minus 11 stupňů Celsia. Třeba v Opavě ale naměřili 13,8 stupně pod nulou a v Ostravě minus 12,4 stupně. Ve vyšších polohách byly teploty ještě nižší, například na Javorovém vrchu a na Pustevnách v Beskydech bylo minus 17,7 stupně Celsia, Šerák v Jeseníkách měl minus 16,2 stupně a ve stanici Červená na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje bylo až minus 16 stupňů Celsia.

V ostatních částech Česka tak mrazivo nebylo, noční teplotní minima meteorologové naměřili většinou mezi minus třemi až minus sedmi stupni Celsia. Třeba ve Varnsdorfu na Děčínsku ale zaznamenali minus 11,8 stupně. Nejmenší mráz zaznamenala měřicí stanice v Českých Budějovicích, bylo tam minus 1,4 stupně Celsia.

V noci na neděli má silně mrznout na většině území Česka. Výstraha ČHMÚ platí od dnešních 22:00 pro kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Vysočinu, východní polovinu Jihomoravského a Středočeského kraje a Děčínsko na severu Čech. Mrazy by měly polevit do nedělních 10:00.

Denní maximální teploty by se o víkendu měly pohybovat od minus dvou stupňů Celsia na západě Čech po minus devět na severovýchodě Moravy. Pobyt venku by kvůli mrazivému počasí měli omezit staří a nemocní lidé a malé děti, samozřejmostí je teplé oblečení ve více vrstvách a pokrývka hlavy.
Příští týden by se ale mělo oteplit, přes den může být i několik stupňů nad nulou.

Do poloviny února bude přes den kolem nuly, pak se má oteplit

Koncem ledna a v únoru meteorologové očekávají teploty obvyklé pro toto období. V příštích třech týdnech by mělo být přes den kolem nuly, výrazněji nad bod mrazu by teploty mohly vystoupat ve druhé polovině února. Srážek by v následujících čtyřech týdnech mělo být víc, než je běžné. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Měsíc jako celek by měl být teplotně průměrný a srážkově nadprůměrný," uvedli meteorologové. V příštích dvou týdnech očekávají přes den teploty od minus dvou do plus tří až čtyř stupňů Celsia, v noci pravděpodobně tři až šest stupňů pod nulou. Bude tak pokračovat chladnější počasí z poslední doby, kdy se průměrná týdenní teplota dokonce dostala pod dlouhodobý průměr.

"K oteplení dojde až ve druhé polovině února," odhaduje ČHMÚ. Nejvyšší denní teploty v tomto období mohou vystoupat až k deseti stupňům Celsia, pravděpodobně se ale budou držet pod čtyřmi stupni. V noci by se teploty měly pravděpodobně držet dva až osm stupňů pod nulou.
Srážky se po předchozím velmi suchém období dostaly do nadprůměrných hodnot už v končícím týdnu. "Více srážek očekáváme až do 10. února," uvedli meteorologové. Dlouhodobý průměr srážek ve čtyřech týdnech od 27. ledna je 28 až 41 milimetrů.

Průměrná teplota v období do 27. ledna do 23. února se v Česku pohybuje od minus 2,4 stupně do plus 1,4 stupně Celsia. Podle údajů zaznamenávaných od roku 1951 byla nejnižší průměrná teplota v roce 1956, kdy klesla na minus 12,6 stupně. Naopak nejvyšší byla v roce 2002, a to čtyři stupně nad nulou.
Dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí, upozorňuje ČHMÚ.