„Žádná záplava billboardů na Litoměřicku určitě není. Určitě není pravda, že u silnic jsou billboardy, které tam nemají být," konstatoval Vladislav Kovařík, komunikační inženýr litoměřické dopravní policie.

Občas se ale nelegální billboardy objeví. „U okružní křižovatky na silnici v Prosmykách je na kolečkách reklamní zařízení. Napsal jsem na krajský odbor dopravy. To samé v případě silnice II/608, kde je poutač za krajnicí. Taktéž jsem napsal na odbor dopravy litoměřického městského úřadu. Tyto dva billboardy jsou nelegální, protože v současnosti se v ochranném pásmu nesmí nic povolit," uvedl Vladislav Kovařík.

Ochranné pásmo pro silnice první třídy je 50 metrů a u silnice druhé a třetí třídy 15 metrů. Vzdálenost se počítá od osy vozovky.  Ochranné pásmo zavedla novela zákona o pozemních komunikacích, která začala platit od prvního září 2012.

ZASAHUJE DO OCHRANNÉHO PÁSMA. Reklamní poutač, neboli billboard, stojí na nevhodném místě. Kdyby ale byl poutač na kolečkách umístěn až 50 metrů od silnice, možná by byl legální.

„Dnes nelze povolovat billboardy u silnic, musí být za ochranným pásmem. Když si někdo poutač umístí na poli, tak to tam ale být může. Je to samozřejmě stavba na ohlášení. Co se týče billboardů na kolečkách, každý si to vysvětluje jinak. To je ale záležitost stavebního úřadu," odkázal komunikační inženýr dopravní policie. 

„Každý silniční správní úřad by měl tyto závady vyhledávat. Když to zjistíme my, jako policie, dáme podnět, aby správní úřad konal. Ten teprve má zjistit, zda je to v ochranném pásmu nebo mimo."

Úplný zákaz reklam mimo obce a města platí v Německu, Španělsku nebo Finsku. Podle serveru Nymburk.info ve Francii se nesmějí reklamní plochy stavět podél dálnic. V Rakousku nebo v Řecku zase nemohou být billboardy blíže než 100 metrů od kraje, respektive 150 metrů od středu vozovky. Vždy ale za předpokladu, že neohrozí bezpečnost provozu. Reklamy podél dálnic se neumisťují ani v Belgii nebo v Lucembursku a třeba v Nizozemsku se podél silnic povolují pouze reklamy s dopravně-bezpečnostní tématikou.

Nejkritičtější situace v Česku je zejména v Praze. Naopak poutače mizí od dálnic.