Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josefínské slavnosti, Terezín 2010

Terezín /FOTOGALERIE Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU/ – Uvnitř příkopů pevnosti Terezín opět zaduní výstřely. Císařské město po roce totiž znovu ožije oslavou založení města a jeho bohaté historie.

2.10.2010
SDÍLEJ:

Josefínské slavnosti v Terezíně.Foto: Deník/Karel Pech

Již příští pátek a sobotu tady proběhnou každoroční Josefínské slavnosti, tentokrát jubilejní. Město slaví 230 let od svého založení.

Pobaví návštěvníky všeho věku
Velkolepá podívaná pro příznivce historie a staré vojenské techniky i další zvídavé návštěvníky do města opět naláká tisíce lidí. Bavit by se měli všichni, od batolat až po starce.

A co vlastně bude v Terezíně k vidění? Historické jednotky, které se představí při přehlídce a v sobotu se vzájemně střetnou uvnitř pevnosti, historická válečná technika i vojenský tábor, a konečně i samotná císařovna Marie Terezie a císař Josefa II., včetně jejich dávného nepřítele pruského císaře, Fridricha II. Velikého.

Slavnosti začínají již v pátek večer
Letošní Josefínské slavnosti odstartují v Terezíně již v pátek 8.října v 19:30 hodin večerním pochodem historických jednotek s pochodněmi před kostel Vzkříšení Páně na náměstí ČSA, kde litoměřický biskup Mons. Jan Baxant požehná vojenským praporům a pamětním stuhám.

Hlavní část programu se uskuteční v sobotu. V 9:30 hodin se vojska opět sešikují před kostelem, aby společně s obyvateli a vedením města přivítala císařovnu Marii Terezii a císaře Josefa II. Poté se zde bude konat vojenská pobožnost, sloužená proboštem doksanského kláštera a duchovním správcem terezínské farnosti P. Adrianem Pavlem Zemkem.

Po skončení mše se vojáci přesunou k základnímu kameni pevnosti u kavalíru 4, kde budou přivítáni hosté a následně zahájeny slavnosti. Jednotlivé regimenty se tu osobně představí císařovně a císaři, jeho královské veličenstvo poté předá velitelům pamětní medaile, vydané k 230. výročí založení města Terezín.

Udatní velitelé a jejich vojska předvedou císaři své dovednosti přímo v boji. A to v 15 hodin, kdy budou v Ravelinu 18 před zraky diváků bojovat o rakouskou pevnost. V další, noční bojové ukázce, od 20 hodin, bude terezínská pevnost dobyta. Vojenský program bude poté zakončen střelbou z děl.

Doprovodný program po celý den
Obdivovatelé prvoválečné armády jistě naláká ukázka bojů z 1. světové války. Výstřely zazní už ve 12 hodin. Během odpoledne proběhnou také dva promenádní koncerty a populárně naučná ukázka o vývoji palných zbraní. Ti odvážnější se mohou od 17:30 hodin zúčastnit střelby z dělostřeleckých kasemat.

Po celý den bude probíhat také staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel.


Slavnosti 2010: Vojenská svatba, kapela z Wagramu…

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně jsou, stejně jako každý rok, výsledkem několikaměsíční práce přípravného týmu. Nejen díky podpoře Ústeckého kraje a Evropské Unie, která akci dotuje z programu Cíl 3, ale i zásluhou velkého množství podnikatelských subjektů a místních živnostníků, se městu každý rok daří zlepšovat úroveň slavností a překonávat tak překonané.

„Samozřejmě se neustále snažíme posouvat pomyslnou laťku kvality výš a výš. Pro letošek máme několik novinek. Program bude hned ze začátku zpestřený tím, že na náměstí přijedou historické kočáry. Zvláště pak kočár Marie Terezie, který potáhne šestispřeží kladrubských hřebců,“ přiblížil tajemník Terezína Miloslav Kubíček. Jak dále prozradil, návštěvníky čeká také skutečná vojenská svatba. Ženit se má člen 42. pěšího regimentu z Terezína.

Z hudebních vystoupení má být zajímavý například koncert vojenské kapely z rakouského Wagramu či vystoupení skotských dudáků z Polska.
Zajímavější mají být také samotné bitvy. Ty budou celkem tři a střetnou se v nich přes čtyři stovky vojáků.

„Kromě vlastní organizace akce se snažíme zdokonalovat i jednotlivé bitvy. Ty mají stále bohatší a zajímavější scénáře, jsou složitější a pro diváky zajímavější. Snažíme se také pracovat na scénářích tak, aby vyhovovaly pohledu diváků. Bitvy by tak měly být dobře viditelné a přehledné,“ vysvětlil Miloslav Kubíček.

Památku na boje v Terezíně si letos odnesou i sami vojáci. K jubileu 230 let od založení města dostane každý z nich vojenský metál.


Program:

PÁTEK 8.10.2010

9.30 – 20.00 Vojenský pochod s pochodněmi ke kostelu Vzkříšení Páně na náměstí ČSA

20.00 – 21.30 Požehnání vojenských praporů v kostele Vzkříšení Páně litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem.


SOBOTA 9.10.2010

9.30 – 9.45 Zahájení slavností pochodem zúčastněných regimentů městem před kostel Vzkříšení Páně

9.45 – 10.00 Příjezd císařovny Marie Terezie a císaře Josefa II. a jejich přivítání představiteli města a jeho obyvatelstvem

10.00 – 10.15 Pobožnost sloužená proboštem doksanského kláštera P. Adrianem Pavlem
Zemkem, O. Praem.

10.00 – 17.00 Staročeský jarmark v příkopu mezi Bastiony 4 a 5 a pouťové atrakce na bývalém škvárovém hřišti

10.15 – 10.30 Pochod vojáků od kostela k základnímu kameni u Kavalíru 4

10.30 – 10.35 Přivítání návštěvníků, účastníků a hostů starostkou města Růženou Čechovou

10.35 – 10.40 Slavnostní zahájení Josefínských slavností předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavou Němcovou10.40 – 11.40 Příjezd císařovny Marie Terezie a císaře Josefa II., položení kytice u základního kamene, osobní představení jednotlivých regimentů císařovně a císaři

12.00 – 13.00 Bojová ukázka vojsk z období 1. světové války na Bastionu 5

13.00 – 14.00 Populárně naučná ukázka o vývoji palných zbraní v tereziánsko-josefínském období.

13.30 – 15:00 Promenádní koncerty vojenských kapel z rakouského Wagramu a polské Čenstochové

15.00 – 16.00 Hlavní bojová ukázka na ravelinu 18 – boj o rakouskou pevnost

16.30 – 17.30 Promenádní koncert vojenské hudby – kapela z Čenstochové

17.30 – 18.30 Střelba z děl z dělostřeleckých kasemat kontragardy 22

20.00 – 20.30 Noční bojová ukázka – dobytí rakouské pevnosti

20.30 – 2.30 Volná zábava, hrají skupiny České srdce, Klenot 626 a No Face

Autor: Zdeňka Studená

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
137

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Elena Holíčková se narodila 	Lucii a Ladislavu Holíčkovým z Roudnice n.L. 10.10. v 10.29 hodin v Roudnici n.L. (3,37 kg a 51  cm).
10

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Litoměřice – Radnice v Litoměřicích umístila do ulic 12 monitorovacích stanic, které mají prověřit důvody zvýšené prašnosti ve městě. Na zvýšený výskyt polétavého prachu si lidé často stěžovali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Česká republika - Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení