Veřejné čtení jmen se uskuteční v prostoru půdního divadla Muzea umění v bývalých Magdeburských kasárnách v ulici Tyršova 204 v Terezíně. Letošní 34. ročník této připomínky obětí opět pořádá Památník Terezín ve spolupráci s Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou.

„Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky 'Jom ha-šoa ve ha-gvura' je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu (19. 4. - 16. 5. 1943) a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem,“ vysvětluje Stanislav Lada, mluvčí Památníku Terezín. Úkolem této specializované instituce je právě uchovávat památku na oběti nacistické perzekuce během druhé světové války.

Tak vypadalo čtení jmen v roce 2017:

V Terezíně si připomněli jména obětí holocaustu | Video: Deník/Michaela Rozsypalová

Součástí letošního čtení stovky jmen obětí holocaustu bude divadelní představení - komorní drama pro dva herce českobudějovického divadla SUD pod názvem Nácvik na večírek. Inscenaci napsala renomovaná spisovatelka Milena Štráfeldová a pojednává o životě spisovatele Karla Poláčka a jeho partnerky Dory. V hlavních rolích se představí Adéla Kalusová a Martin Doucha.

Vstupné je zdarma, zájemci by si však měli kvůli omezené kapacitě divadla rezervovat místa na adrese lada@pamatnik-terezin.cz.

Mohlo by vás zajímat: Čeští Romeo a Julie leží na hřbitově v Sutomi. Mají zajímavé sousedy

Nadšenci obnovují hřbitov v Sutomi | Video: Deník/Karel Pech