Letos se závod z jihu Čech přemístí na sever a základnu si zřídí v račické Labe aréně. Závod se koná 1. a 2. září a pojede se kromě tradiční dvoudenní varianty poprvé i jako jednodušší jednodenní závod.

Výběr Račic nebyl náhodný. Zdejší areál totiž jako dějiště mistrovství Evropy ve veslování a mistrovství světa v rychlostní kanoistice doznal rozsáhlé rekonstrukce. „Účastníkům můžeme nabídnout špičkové zázemí,“ potvrdil ředitel Labe arény Michal Kurfirst. „Jsme rádi, že tak zajímavý závod zamíří právě do našeho areálu. Chceme veřejnosti představit Labe arénu i jinak než jen ve spojitosti s veslováním či kanoistikou,“ dodal.

Přestože se bude Gigathlon konat až o posledním víkendu letních prázdnin, už o víkendu 27. až 29. dubna si mohou lidé jeho trasy v okolí Račic a Mostu vyzkoušet nanečisto. Například v disciplíně silniční kolo čeká závodníky cesta z Račic Roudnicí, kolem Hazmburku a třebívlické vinařské oblasti, ale i přes kopce Českého středohoří. V běžecké disciplíně je připravena trať o délce půlmaratonu napříč Mostem, vedoucí mimo jiné i kolem autodromu.

Tříkilometrová plavecká část se bude konat na nádrži Matylda u Mostu, která bude kromě Račic druhým logistickým místem závodu a okolo které se proženou i in-line bruslaři. Horská kola závodníci provětrají po rekultivačním území na úpatí hnědouhelné mostecké pánve či po trasách kolem oblíbeného mosteckého vrchu Ressl.

Závod do ČR přivezla společnost eventime specializující se na pořádání akcí pro firmy i veřejnost. Její zakladatel Jan Plachý se inspiroval ve Švýcarsku. „Česko je první zemí, kam se závod rozšířil,“ je pyšný zakladatel Gigathlonu v ČR.

O extrémní kategorii Single, v níž musí všechny disciplíny absolvovat jeden adept, letos zatím projevilo zájem kolem 20 lidí. Do kategorie párů a štafet se přihlásilo několik dalších desítek soutěžících. Přihlášky probíhají elektronicky na webu www.gigathlon.com. Zájemci mají na přihlášku čas do 20. srpna.