V minulých letech se pavouk pravidelně objevoval v regionu a byly zaznamenány i případy kousnutí člověka. Před šesti lety nejjedovatější pavouk v České republice kousnul muže na Miřejovické stráni v Litoměřicích, o rok dříve také ve Štětí.

I když je zápřednice jedovatá nejjedovatějším pavoukem v České republice, její kousnutí není pro dospělého člověka životu nebezpečné. Jde spíše o nepříjemné zranění srovnatelné s bodnutím vosy. Potíže může způsobit alergikům nebo dětem. Kousnutí způsobuje bolest a otok postiženého místa, případně jeho dočasné znecitlivění. Vyskytnout se mohou i horečnaté stavy nebo pocity úzkosti. Všechny tyto příznaky by ale měly do 24 hodin od kousnutí vymizet.

ZÁPŘEDNICE a její letošní výskyt v ŽalhosticíchZápřednice jedovatá je poměrně výrazný pavouk, jehož tělo dorůstá velikosti až 15 mm. U samiček převládá zelené až béžovohnědé zbarvení zadečku, samečci ho pak mají žlutý s nápadným pruhem. Klepítka a hlavohruď jsou u obou oranžová až červená, jejich konec je pak černý.

„Zápřednice nejraději žijí na suchých úhorech a loukách, najdete je ale i na parkovištích a nesečených trávnících ve městech. V jižních částech Evropy, kde je tato zápřednice běžně rozšířená, žádnou paniku mezi obyvateli nevyvolává. Ani počet kousnutí není nijak vysoký. Lidé o nich vědí a jsou proto opatrnější," uvedl již v minulosti pro Deník entomolog Lukáš Spitzer

V České republice je možné zápřednici jedovatou potkat nejčastěji v červenci a srpnu, kdy samečci vyrážejí hledat samičky. Vzhledem k jejich skrytému stylu života a poměrné vzácnosti je setkání s tímto druhem pavouka spíše výjimečné a není třeba se ho přehnaně obávat.