„Omítky odpadávají ze zdí, malby se rozpadají. Dokud nejsou peníze na úplnou rekonstrukci, je nutné grotty alespoň zajistit," vysvětlila kastelánka ploskovického zámku Jana Zimandlová.

„Provádíme v podstatě záchranné práce, aby proces degradace nepostupoval dál a při nejmenším se v této fázi zastavil. Tak zamezíme dalšímu úbytku materiálu a odpadávání omítek i malby," popsal restaurátor Petr Hampl.

Na rozsáhlém prostoru umělých vodních jeskyní pracují tři restaurátoři. Práce zahájili v polovině srpna, pokračovat budou až do konce října. „Záleží hlavně na počasí. Už teď pociťujeme, že teploty klesají. Zima pro nás není dobrá. Musíme proto konzervaci dokončit co nejdříve," sdělila restaurátorka Anna Ferdus.

Na to, aby restaurátoři zafixovali více než tisíc metrů čtverečních omítek a maleb, jim zbývají necelé dva měsíce. „Snažíme se zachytit problém, zpevnit a vytmelit omítku, vyinjektovat dutiny a na závěr vše zafixovat. Práce nebude vidět esteticky. Materiálově jí však pomůžeme," dodal Petr Hampl.

„Někdy je to velmi náročné. Těžší jsou stropy. Nejvýraznější poškození mají na svědomí mechy a řasy. Je zde systém kanálů, který napájel barokní kašny. Odizolování stěn nefunguje, vše se vsakuje do zdí. V tomto prostředí se pak mechy drží. Tomu tak nejspíš bude i nadále," konstatovali restaurátoři.