Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to chov, nebo týrání zvířat?

Tlučeň – „Bučení krav je slyšet po celé vesnici – ozývají se, protože mají hlad a žízeň. Neustále utíkají za vodou, protože jim jí nikdo nedává. Tři koně již pošli. Zvířata jsou v mrazech venku – vyhladovělá, špinavá a zubožená,“ tak popsal situaci chovu zvířat v Tlučni místní občan Miloš Šedivý.

10.2.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stav zvířat již nehodlal trpět a rozhodl se konat. Zavolal proto na krajskou veterinární správu a týrání ohlásil. Nebyl první. „V letošním roce jsme zaznamenali dvě různá udání na týrání zvířat na statku v Tlučni. Na stejnou situaci máme tedy v tuto chvíli dva podněty. Na místo jsme poslali inspekci již dvakrát. Ani jednou se však inspektor do objektu nedostal – pokud nám nikdo neotevře, dovnitř se nedostaneme,“ vysvětlila veterinářka a inspektorka Krajské veterinární správy Lenka Hanušová.

Zvířata přitom prý stále trpí. „V obou případech bylo udání směrované na občana, který chová hospodářská zvířata a dva psy. Hospodářská zvířata má však zavřená ve stáji – k nim se inspektoři nedostali. Občan, který týrání zvířat udal, si stěžoval také na týrání dvou psů, kteří se pohybovali okolo chalupy. Inspektoři mohli posoudit pouze stavy obou psů – ti byli v době inspekce uvázaní u boudy. Jejich výživný stav byl dobrý, oba měli boudy,“ uvedla veterinářka.

Jakým způsobem dojde k prošetření týrání hospodářských zvířat, zatím není jasné. Krajská veterinární správa se prý konat snaží. Do objektu se podle Lenky Hanušové však bez souhlasu a účasti majitele nedostane.

Podle Nadace na ochranu zvířat má však inspekce Krajské veterinární správy od nového roku možnost do objektu vniknout i bez souhlasu majitele. „Významnou legislativní změnou v zákoně o týrání zvířat je možnost vstupu do obydlí, pokud je v ohrožení život nebo zdraví nejen člověka, ale i zvířete,“ informovala mluvčí Pavlína Krejčíková.

Veterinářka a inspektorka z Krajské veterinární správy však tuto možnost nezná. „Do objektu se dostaneme pouze v případě, že nám někdo otevře a pustí nás dovnitř. My se do zařízení podívat můžeme, ale rozhodně tam nemůžeme vnikat. Je předpoklad, že když ten člověk uvidí to srocení lidí u něho před domem, otevře,“ uvedla inspektorka a popsala způsob, jakým inspekce jedná:

„Majiteli zvířat na dveře připevníme lístek, že se má v určitou hodinu do místa dostavit a sejít se tak s inspektorem, kterému předvede stav zvířete. Výzvu podle zákona doručíme i poštou. O dni předvolání jsme uvědomili i obec a policii. V daný den se na místě sejdeme s policií a úřadem.“

Autor: Anna Hrochová Mgr.

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení