Horké a suché počasí urychlí sklizeň vína nejen na jihu Moravy, kde už se sběrem hroznů začali, ale také některých odrůd na vinicích Litoměřicka. Tady se vinaři chystají některé odrůdy sklízet už na konci srpna. I přes velké sucho si vinaři z regionu letošní úrodu vesměs pochvalují.

Dříve než obvykle začnou se sklizní na vinicích v okolí Radobýlu také litoměřické Klášterní vinné sklepy. Potvrdil to vinař a sklepmistr Antonín Hrabkovský. „Zatímco loni jsme první hrozny sklízeli začátkem září a v předešlých letech i v jeho polovině, letos odhaduji, že začneme v posledním srpnovém týdnu,“ uvedl Hrabkovský. Odrůdu Müller Thurgau na výrobu burčáku začnou sklízet nejspíše už tohle úterý. Přitom loni to bylo až na přelomu srpna a září.

I přes sucho, které na některých vinicích způsobuje až dvaceticentimetrové trhliny v půdě, bude ale podle Hrabkovského letošní úroda dobrá. „V hroznech zřejmě nebude tolik cukru, protože k tomu je zapotřebí také voda, avšak kyselé hrozny rozhodně nebudou,“ ujistil sklepmistr a dodal, že na blížící se sklizeň hroznů nyní shání brigádníky.

Žalhostické Vinařství pod Radobýlem se sběrem hroznů ze svých vinic zatím nespěchá. Spolumajitelka vinařství Lucie Popovič uvedla, že se specializují spíše na pozdní odrůdy. „Naší nejranější odrůdou je MOPr. Chystáme se ho sklízet asi v polovině září, což je přibližně o týden dříve než obvykle,“ poznamenala Popovič.

Zelená kyselá šťáva

Letošní novinkou Vinařství pod Radobýlem je verjus. Produkt podobný octu, který se používá na dochucování pokrmů nebo do nápojů. Vyrábí se z nezralých hroznů a jeho chuť připomíná citrón. 

Hrozny na žalhostický verjus pocházejí z nově vysázené vinice, která měla letos poprvé úrodu. „Chtěli jsme mladé révě ulehčit, proto jsme některé hrozny odstřihli dříve. Nyní se verjus, který vyrábíme podle tradiční francouzské receptury, nachází ve fázi zpracování. Předpokládám, že za jeden až dva týdny bude k dispozici,“ nastínila Lucie Popovič.

Verjus není v evropské gastronomii žádnou novinkou. I v českých zemích se hojně využíval už ve středověku, dnes je oblíbený hlavně v arabské kuchyni. V našem regionu ho vinaři příliš nenabízejí. Jedním z mála je vinařství Bettiny Lobkowicz v Mělníku.

Letošní úrodu si zatím pochvaluje i Dionýz Hutár z Vinařství pod Sedlem, kde pěstují například odrůdy Ryzlink, Müller, Rulandské modré či Dornfelder. I tam sklizeň proběhne dříve než v předešlých letech. „Hrozny vypadají zatím velmi dobře. Réva není napadená žádnou nemocí. To, jaká úroda ve skutečnosti bude, však uvidíme až po sklizni,“ řekl Hutár.

Vinobraní se blíží

Radostným zakončením sklizně hroznů budou v regionu už tradičně vinobraní. První se uskuteční v sobotu 8. září v Roudnici nad Labem. V Litoměřicích pak v pátek 14. a v sobotu 15. září. Ve Velkých Žernosekách se slavnost vína koná od 21. do 22. září. Malé vinobraní se už pravidelně několik let koná také v Liběšicích, letos se uskuteční na svatého Václava v pátek 28. září.

Kdo nechce na ochutnávku vín čekat do poloviny září, může vyrazit na akci Otevřené sklepy. Ta se koná v sobotu 1. září v pěti obcích v okolí Litoměřic a Lovosic. Vinaři otevřou svá „království“ ve Velkých a Malých Žernosekách, Žalhosticích, Třebívlicích a Lovosicích.

Tak vinaři otevřeli sklepy letos v únoru: 

Fotogalerie: Otevřené sklepy vinařů

a tak před rokem v září:

Fotogalerie: Den otevřených sklepů

„Druhý ročník akce bude letos vylepšený o další linku vínobusu, který usnadní přesun mezi vinaři. Odstartovat bude možné nově i z Lovosic, od zastávky město, nebo z Vinařství pod Radobýlem. Další startovní body jsou: Třebívlické vinařství, Vinařství sv. Tomáše Malé Žernoseky a náves ve Velkých Žernosekách. Letošní novinkou je také zapojení Žernoseckého vinařství,“ pozval za pořadatele Michal Závada. Dodal, že návštěvníci se přes Labe dostanou přívozem a v jednotlivých vinařstvích je čeká speciální program.