Nejlepší průhlednost v kraji má v současné době voda na Barboře na Teplicku. Hlášeno tam je 7 metrů kvalitní viditelnosti na dno. Dobře si vedou také Nechranice na Chomutovsku, kde je 5 metrů. Léto ještě ani pořádně nezačalo, přičemž ale například v Chlumci na Ústecku už je ve vodě zvýšený obsah chlorofylu. Na jezeře Chmelař v Úštěku hygienici při kontrole v minulých dnech zjistili, že voda je hůře průhledná a u břehu jsou nečistoty jako větve nebo zbytky rostlin.

Hygienici pro letošní rok začali s odebíráním vzorků vody z jezer a přírodních koupališť. Stav rekreačních vod je monitorován průběžně. Podle informací zveřejněných na stránkách krajské hygienické stanice lze obecně říci, že voda je vhodná ke koupání ve všech sledovaných nádržích napříč Ústeckým krajem. Na některých vodách sezóna ještě ani nezačala, proto tam výsledky chybí. Nejlepší voda je obecně v jezerech, která vznikla zatopeních bývalých důlních jam na Ústecku a Mostecku.

Na Matyldě v mosteckém okrese už vodu letos vyzkoušela Maruška Klimečková. „Manžel tam jezdí na brusle. Já si lehla původně na deku, že na něj počkám. Ale když jsem viděla tu vodu, tak jsem neodolala. Byla sice studená, ale osvěžilo mě to. Pohodové koupání,“ řekla.

Barbora na Teplicku je domovských prostředím pro Pavla Tetřeva. Podílí se na správcování areálu. „Proč jezdit daleko k moři, když i u nás může být pěkné koupání. Barbora jako zatopený důl je vhodné místo pro rekreace. S přilehlým kempem nabízí kombinaci noclehu a koupání přes den,“ zmínil za provozovatele.

Na Mostecku ještě pro letošní rok mohou jako novinku využívat lidé jezero Most. Na Ústecku po rekultivacích už nějakou sezónu slouží pro rekreaci i sportovní vyžití Matylda.