Nejčastější příčinou smrti v Ústeckém kraji je infarkt. Riziko onemocnění si teď zájemci mohou nechat ověřit. Ve vybraných lékárnách jim odborníci v následujících týdnech zjistí stáří cév. Měření odhalí jak míru nebezpečí mozkové mrtvice či srdečního infarktu, tak i například správnou funkčnost cév.

„Stárnutí cév je spojené s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti. Tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší cévy člověk má, tím vyšší je u něj riziko srdečně-cévního onemocnění,“ vysvětluje Leona Štěpková z lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou na Teplicku.

Jak doplňuje, měření cévního věku nebolí, probíhá obdobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně 15 minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje Štěpková.

Chodí hlavně ženy

Právě v Hostomicích nad Bílinou provedli během minulého týdne více než 70 měření. „Přišly tři skupiny lidí. V první byli pacienti, kterým jsme v minulosti už cévní věk změřili a navrhli jim opatření jako návštěvu doktora nebo dietu, ve druhé šlo o lidi, kteří se o cévní věk zajímali jako o novinku. Ve třetí skupině byli pacienti, které jsme sami vytipovali a předpokládali jsme, že by u nich problém mohl být, hlavně tedy starší lidi,“ říká Štěpková.

Čtvrtině lidí dopadly výsledky špatně, ve více než polovině případů pak lékárníci zjistili mírně zhoršené výsledky.

Měření v Ústeckém kraji
Lékárna U Zlatého anděla: 21.–25. 10. (Masarykovo nám. 440, Podbořany)
Lékárna U Českého lva: 21.–25. 10. (Komenského 970, Roudnice nad Labem)
Lékárna Medea: 4.–8. 11. (Mírové náměstí 65, Hrob)
Lékárna TOP: 4.–8. 11. (Poštovní ul., OC Albert Hypermarket, Děčín IV)

Podobná akce proběhla v Ústeckém kraji už v roce 2016, kdy lékárníci změřili cévní věk 2 278 lidem. Zjistili, že 77 % z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad 50 let. Více se pak o své zdraví zajímaly ženy, kterých přišlo třikrát více než mužů.

Cévní věk by si měli nechat změřit především lidé, kteří mají zvýšený krevní tlak, zvýšený cholesterol, trpí cukrovkou, mají nadváhu nebo kouří. Lékárníci měření doporučují také ženám po přechodu a lidem, jejichž rodiče prodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Na měření je doporučené se objednat přes stránku www.cevnivek.cz, kde jsou uvedené e-maily i telefony na jednotlivé lékárny. Poplatek za měření se pohybuje kolem 50 korun, ve větších městech kolem 100 korun.

Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to například přechodný stres,“ vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi Jan Peleška. Hypertenze, tedy vysoký tlak, trápí až 40 % dospělých v ČR, u mužů je výskyt ještě častější a třetina pacientů vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Navíc s věkem počet hypertoniků ještě stoupá.

Že je s cévami něco v nepořádku, většinou člověk zjistí až ve chvíli, kdy je nemocný a prodělá infarkt či mozkovou mrtvici. Jak říká lékař Igor Karen ze Společnosti všeobecného lékařství, taková příhoda už obvykle nezůstane bez trvalých následků. „Vysoký krevní tlak nebo cholesterol nebolí, pacienti tak mají často pocit, že jim nic není. K lékaři buď vůbec nejdou, nebo braní léků nepovažují za důležité,“ sděluje Karen.

Mnoho lidí nejen v Ústeckém kraji pak podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a netuší, že už nějakým onemocněním, které vede ke kardiovaskulárním chorobám, trpí.

Nové kardiocentrum

Už v příštím roce by Masarykova nemocnice v Ústí mohla získat statut Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče. Jde o nejvyšší typ kardiocentra v republice, kterých je v ČR momentálně 12, z toho 5 v Praze. V sousedním Karlovarském a Libereckém kraji žádné takové nemají. Podle Krajské zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice spadá, je na nemocnice na získání statutu připravena personálně i materiálně. „Úspěšně jsme uzavřeli smlouvy se zdravotními pojišťovnami o poskytování a úhradě akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie. Vynakládáme veškeré úsilí k získání statutu CKVSKP v příštím roce a připravujeme výstavbu nového pavilonu,“ připomíná předseda představenstva KZ Jiří Novák.