Nový nátěr získalo oplocení u památníku padlým, kde se účastníci zastaví a pokloní se obětem obou světových válek. Opravy se dočkala autobusová zastávka, novou tvář má i okolí podchodu pod železniční tratí. Největší proměnou však prošlo dětské hřiště.

„Když jsme přemýšleli, co v naší obci vylepšit, byla renovace dětského hřiště jednoznačná volba. Místo, kde by si děti mohly bezpečně hrát zde chybělo a i když jsme na renovaci nedostali dotaci, vyčlenili jsme z rozpočtu část financí na tuto akci," uvedl starosta Hrobců Petr Kříž. Rekonstruovaný areál se otevře v rámci programu oslav po historickém kostýmovém průvodu, který začíná ve 12.30 hodin a položení věnců u pomníku padlých v obou světových válkách.

V 15 hodin průvodem bude v místním Kulturním domě otevřena výstava fotografií, dokumentů a předmětů, jež se vážou k historii obce. Ke koupi bude brožura či DVD o Hrobcích a pohlednice s výročním razítkem.

Oslavy budou pokračovat na fotbalovém hřišti až do večera při pestrém programu Arabela show. Ve 20 hodin začne zábava se skupinou Aquarius. Řidiči, kteří chtějí projet v sobotu Hrobcemi od Židovic či Libotenic, musejí počítat s omezením dopravy v době od 12 do 15 hodin.

Se zvelebením obce se nenechali zahanbit ani občané části Rohatce, kteří uplynulou sobotu za pomoci techniky Sboru dobrovolných hasičů, provedli vyčištění místního rybníka. Ten se už začal napouštět a přes léto se tak stane s okolní plochou místem dětských radovánek.