Hradozámecká netopýří noc oživí zámek Libochovice. Akce začne už dnes, v sobotu 29. srpna, v 18 hodin v zámecké výstavní síni. „Na úvod zazní stručná přednáška o životě netopýrů a jejich kolonií doprovázená promítáním. Poté se přesuneme do sklepení a odtud do zámeckého parku, kde se uskuteční praktické ukázky odchytu a opětovného vypouštění netopýrů,“ nastínila program kastelánka zámku Michaela Prokopová. Sklepy libochovického zámku si totiž jako své zimoviště vybrali vrápenci malí a za aktivní přístup k ochraně tohoto ohroženého druhu obdrželi nedávno v Libochovicích ocenění od České společnosti pro ochranu netopýrů. „V této souvislosti chceme v podzemí zámku otevřít i zcela nový návštěvnický okruh. Původně jsme ho chtěli zpřístupnit už letos, ale zasáhla epidemie koronaviru, která práce zdržela. Lidé se ho proto dočkají v příštím roce se začátkem sezony,“ doplnila kastelánka

Návštěvníci zámku mohou také zhlédnout fotografie Jiřího Volfa, který si dal za cíl demonstrovat fakt, že pro České středohoří byl v minulosti oprávněně používán název Český ráj.

Tradiční večerní kostýmované prohlídky v rámci každoroční akce proběhnou i na zámku Ploskovice. „V Ploskovicích jsme jako téma zvolili nečekanou návštěvu císaře Ferdinanda I. Habsburského a jeho ženy Anny Marie Karolíny,“ řekla kastelánka zámku Jana Zimandlová. Prohlídky mapují zajímavé momenty z historie ploskovického panství a jednotlivá období budou připomenuta samotnými majiteli. A také ukážou, jak se musí služebnictvo ohánět, aby bylo vše připraveno na vzácnou návštěvu.

Na ploskovickém zámku to bude žít i po skončení Hradozámecké noci. Ani letos nemohou chybět oblíbené prohlídky zámeckého parku s botanikem Pavlem Zdvořákem. Poslední proběhnou 13. září a 18. října. „Zájemci se dozvědí, jak vypadal park v 18. století, jakými změnami v historii prošel nebo která původní flóra se dodnes dochovala,“ dodala kastelánka Zimandlová.

Zřícenina gotického hradu Házmburk také ožije poslední srpnovou sobotu. Zájemci si budou moci užít pohled na noční osvětlený hrad, táborák a hudbu. Nebudou chybět rytířské souboje a v případě příznivého počasí i ohnivá show v režii skupiny Tartas.

Hradozámecká noc je každoroční akce pořádaná Národním památkovým ústavem už od roku 2010, která představuje tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na památkách. Koná se vždy poslední srpnový víkend, tedy v noci ze soboty na neděli těsně před zahájením školního roku.

Cílem Hradozámecké noci je představit památky doslova v jiném světle, v netradiční době a se speciálním programem.