Hradozámeckou noc pořádá Národní památkový ústav již po sedmé, letos se koná na 96 památkách v celém Česku. Na Litoměřicku bude možné v rámci akce navštívit hrad Házmburk a zámky v Ploskovicích, Libochovicích a Vrbičanech.

Hrad Házmburk bude pro návštěvníky otevřen nad rámec běžné otvírací doby a to od sedmi hodin večer, zavírat bude čtvrt hodiny před půlnocí. Hrad se bude vyjímat ve speciálním nočním osvětlení a pro dokreslení atmosféry na něm vzplane oheň. Přístupná bude také Bílá věž, v níž je vystaven model hradu v původní podobě.

Brány zámku v Libochovicích se v rámci Hradozámecké noci otevřou již v pátek. V případě této památky tak bude pro návštěvu na výběr ze dvou dnů. V pátek i v sobotu bude otevřeno od šesti do osmi hodin večer. Zde v interiérech zámeckých sklepení ožijí postavy z Erbenovy Kytice. K vidění tak bude například polednice, vodník nebo umrlec. Zaměstnanci zámku počítají s velkým zájmem o prohlídky v tomto termínu, je tedy nutná rezervace vstupenek.

Ploskovický zámek si pro svoje hosty připravil kostýmované prohlídky v duchu Tří mušketýrů. Připraveny jsou rytířské souboje, intriky, milostná vzplanutí a velké zážitky. Zámek bude otevřen v sobotu od šesti do deseti hodin večer. I zde je nutné vstupenky předem zarezervovat.

Ve Vrbičanech u Lovosic se zámek otevře v osm hodin večer. Při akci bude možné prohlédnout si již zrestaurované prostory s expozicí kočárků a panenek i dosud poškozené části zámku. Prohlídky zpestří malé vystoupení historického spolku Duellanti z Hořovic.