Letos uplyne 845 let od první písemné zmínky o Budyni nad Ohří, což ji řadí mezi nejstarší česká sídla. Historické objekty jsou pro město pokladem, ale také velkou starostí. Radnice vynakládá každý rok na opravy přes dva miliony korun.

Loni například Budyně investovala do obnovy sklepení zdejšího Vodního hradu přes milion korun a opravila kruhovou jihozápadní baštu, jehož akustiku vyzkoušel první rondelový koncert. „Letos máme v plánu opravu vstupu do hradu zadní bránou, ale to až po poslední akci, kterou je v létě Bitva Budyně. Díky tomu budou moci turisté mimo jiného nastupovat dvěma směry k putování po naučné stezce Malá Ohře,“ připomněl starosta Budyně Petr Medáček.

Sklepení hradu patrně už příští rok ozvláštní interaktivní model památky a 3D výjevy událostí, které se v hradu odehrály, jako je pohřeb kněžny, výbuch prachárny a zejména vzpomínky na Jana Zajíce z Hazmburku a jeho cesty do Egypta a Palestiny.

Středověká bitva v Budyni nad Ohří

Opravit však potřebují i další objekty ve městě. „Mrzí mě, že ještě nedošlo k dohodě města se Sokolem na rekonstrukci sokolovny nebo k opravě bývalého kina,“ uvedl například Jaroslav Větrovec.

Radnici stav obou zchátralých společenských objektů není lhostejný. „Otázkou však je, k čemu by po investicích sloužily. Naší největší starostí je nyní udržet v dobrém stavu Vodní hrad, který je hlavním lákadlem pro turisty a centrem kulturního a společenského života Budyňska. Po deset let si udržuje stabilní návštěvnost zhruba 25 tisíc lidí,“ poznamenává starosta.

Při návštěvě Budyně, která je zařazena do seznamu Městských památkových zón, si lidé vedle prohlídky Vodního hradu všimnou i dalších objektů, které pokryla patina času. Některé jsou staré víc než jedno století a jejich majitelé se musí činit, aby je udrželi v pořádku.

Budyňský poutník 2016

Tu nejlepší reklamu městu na Ohři nedělá například dům s číslem popisným 33 na rohu náměstí. Může být nebezpečný pro chodce či vozidla. Opravit potřebuje nejen fasádu, ale především střechu.

„Na rekonstrukci domu zatím peníze nemám, ale na dobré cestě je rekonstrukce střechy, myslím, že by mohla proběhnout do čtyř měsíců. Budyně je sice Městskou památkovou zónou, ale můj dům nepatří do 1. zóny, a proto nemám nárok na jakoukoli dotaci,“ řekl majitel objektu Pavel Homola.

Starosta Budyně mu však oponuje. „Město poskytuje už minimálně 15 let příspěvky na opravu fasád v Městské památkové zóně. V případě domu č. 33 se záležitost jeho opravy řeší už 15 let a majitel dosud o finanční podporu nepožádal. Celou dobu řízení nás přesvědčuje, že prostředky na opravu střechy má našetřené. Tato záležitost je už řadu let v kompetenci příslušného stavebního úřadu v Libochovicích a jako poslední termín na opravu střechy ve správním řízení byl určen březen 2018,“ připomněl starosta Budyně Petr Medáček.

Keltský kruh v Budyni nad Ohří