Bývalý starosta Terezína Jan Horníček totiž čelí obvinění ze strany města, že svou chybou při organizaci výběrového řízení připravil město o devět milionů korun. Dotaci, vypsanou Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Terezín nikdy nedostal, podle Horníčka ale také částečně svým zaviněním. K zamítnutí dotace se město neodvolalo a navíc odmítlo i přiklepnuté peníze.

Okolnosti celého „průšvihu“ s dotacemi popisovali ve čtvrtekv soudní síni starostka Terezína Růžena Čechová, zástupce vybraného zhotovitele a projektový manažer Centra pro regionální rozvoj (CRR), které dotaci ministerstva vyhodnocovalo.

„O těch problémech nikdo nevěděl, když jsem se na úřad vrátila, vše se teprve začalo rozkrývat. Nenašli jsme žádné doklady, tak jsem je začala shánět přes ministerstvo,“ řekla u soudu Růžena Čechová. Podle ní i radní tvrdili, že nikdo z nich nic nevěděl.

Toto Jan Horníček popírá a odvolává se na zápisy z rady a zastupitelstva, které má podle něj k dispozici soud. Hájí se také tím, že se město neodvolalo proti verdiktu CRR a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a vrátilo peníze, na které mělo nárok. „Pro nás by nakonec zbylo jen 600 tisíc korun,“ vysvětlovala starostka Čechová. Město se nakonec rozhodlo dotace vzdát, aby mohlo s hřištěm volně nakládat.

„V březnu 2007 jsme při kontrole výběrového řízení přišli na věci, které podle nás nebyly v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, obrátili jsme se tedy na město Terezín. Následovala výměna názorů přes korespondenci, proto jsme to postoupili ministerstvu, aby to dále řešilo,“ uvedl u soudu předvolaný pracovník CRR. Ministerstvo i ÚOHS nakonec jejich domněnku potvrdily.

Nové vedení města Terezín podle Růženy Čechové o problému nic nevědělo. „Poprvé jsme se o tom dozvěděli, když přišel dopis z chomutovské pobočky CRR, kde bylo psáno, že už od března žádají starostu o předložení dokladů k dotaci,“ říká starostka. Požadované dokumenty prý však na radnici nebyly, proto je město začalo shánět.

„Odmítnutí dotace předcházelo to, že telefonovala paní Čechová, vyděšená, neměla k projektu vůbec žádné dokumenty, nic. Cítila to jako velký průšvih a vůbec nevěděla, co s tím má dělat,“ popsal u soudu pracovník CRR Chomutov.

Dotaci odmítli
Jak dále popsal, starostce vysvětlil situaci kolem udržitelnosti projektu, na jehož základě se město rozhodovalo, zda si nechá dotaci a bude následujících 5 let dodržovat stanovené podmínky, nebo dotaci odmítne a bude moci s majetkem libovolně nakládat, případně jej prodat.

Město se nakonec rozhodlo pro druhou variantu. Pro jakékoliv jiné řešení bylo již v tuto chvíli pozdě, stavba hřiště již byla realizovaná a veškeré peníze proinvestované.

Obhajoba se zaměstnance CRR ptala, jak je možné, že se na chybu ve výběrovém řízení přišlo až takto pozdě, když mělo CRR včas k dispozici veškeré dokumenty. Odpověď byla jasná.

Prověřování má probíhat nejpozději při závěrečném vyúčtování, což bylo splněno. Dříve se k věci CRR nedostalo, neboť toho roku vyhodnocovalo 96 projektů. Tento nezdar je však podle něj naprosto ojedinělý.

V dalším jednání, které bylo odročeno na neurčito, budou vyslechnuty ještě dvě pracovnice CRR.