Nejvyšší teplotu naměřila v neděli 9. července stanice v Doksanech na Litoměřicku. Teplota tam dosáhla 36,4 stupně Celsia. Například v Teplicích bylo maximum 34,8 a v Žatci rovných 34 stupňů.

Šlo o dosud nejteplejší den letošního roku. A také noc a ráno v pondělí 10. července jsou velmi teplé. „Po rekordně teplé neděli zažíváme i rekordně teplé ráno. Teploty na několika místech v noci neklesly pod 20 °C, a tak jsme zaznamenali tropickou noc. A také tu dnes máme na několika stanicích nejteplejší noc v historii 10. červenců," informoval Český hydrometeorologický ústav.

Spánek na slunci může přinést nepříjemné zdravotní komplikace.
Úžeh není úpal. Poznejte rozdíl a způsob, jak se vyhnout letním potížím

Podle předpovědi meteorologů budou tropy v pondělí 10. července pokračovat. „Teplota na většině území přesáhne 30 °C, na jihu Moravy se může dostat až na 36 °C. A to i přes to, že přes nás dnes bude přecházet studená fronta. Ta přinese zvětšenou oblačnost a místy přeháňky nebo bouřky. Později odpoledne a večer už bude ale mraků opět od západu ubývat," předpovídají meteorologové.

Výstraha před horkem a nebezpečím požárůVýstraha před horkem a nebezpečím požárůZdroj: ČHMÚ

Vzhledem k tomu je stále v platnosti výstraha před horkem. Na severu Čech se týká především Chomutovska, Kadaňska, oblastí kolem Litvínova, Rumburku či Varnsdorfu, také Bílinska, Děčínska, Litoměřicka, Lounska, Lovosicka, Mostecka, Podbořanska, Roudnicka, Teplicka, Ústecka a Žatecka.

Takto vysoké teploty představují pro lidský organismus vysokou zátěž. Hrozí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ radí meteorologové.

Několik jednotek hasilo v neděli odpoledne obilné pole mezi Hnojnicemi a Libčevsí na Lounsku.
Hasiči o víkendu krotili několik požárů. Hořelo v Trmicích nebo u Libčevsi

Severu republiky se týká také vyhlášená výstraha před požáry. Ta platí až do odvolání. Kromě dalších krajů zahrnuje též ten Ústecký. Jmenovitě regiony Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec, Rumburk a Varnsdorf.

V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Vhodné je také dbát na úsporné hospodaření s vodou.