V období hnízdění, které právě začíná, havrany nepřehlédnete ani nepřeslechnete. Parkování pod stromy obsazené hnízdy není zrovna šťastné. Každou chvíli totiž dolů spadne sprška výkalů.

„Loni jsem napočítala přes šedesát hnízd a tipuji, že letos to bude podobné. Jsou to extrémně chytří ptáci. Viděla jsem, jak si na cestu nosí ořechy, kde je přejedou auta. Tak se dostanou k jádrům ukrytým ve skořápce,“ popisuje Marie Lopourová strategii havranů, která jim umožňuje dostat se k výživnému obsahu.

Jelikož bydlí nedaleko jednoho z lovosických hnízdišť nedaleko ulice Terezínská, má rejdiště havranů téměř před okny. To ale není nejproslulejší havraní hnízdiště. To se nachází na Havraním ostrově.

Sněženka podsněžník, rostlina, které nevadí ani zbytky sněhu.
Sněženky, bledule i devětsil. Na Litoměřicku kvetou první poslové jara

Lovosice jsou zároveň místem, kde ornitologové napočítali nejvíce havraních hnízd na jednom stromě. Na lovosickém topolu jich bylo 64. Byť častěji osidlují listnaté stromy, topoly nebo buky, byla hnízda nalezena i na borovicích.

„Nejpočetnější kolonie dosahující až 1000 hnízd byly v ČR známé z Veltrus, Pátku nad Ohří, Lovosic, Opavy, Znojma a také z Chrudimi a Pardubic,“ popsal v odborném článku místa největšího výskytu havranů zoolog Pardubického muzea Vladimír Lemberk.

Podle ornitologů překračuje stáří lovosické kolonie na havraním ostrově 120 let. „Shrnuji v tomto pozorování výsledky hnízdících havranů na ostrově v Lovosicích za hnízdní období 1946–1947. Kolonie lovosická je velmi stará, neboť 70letí starousedlíci ji pamatují již za svého dětství. Ještě v roce 1934 hnízdilo zde 800–1000 párů havranů,“ napsal Josef Jirsík v historickém pojednání. I přes silnou redukci kolonie tam havrani hnízdí dodnes.