Kdo byl někdy v hospodě v Hlinné, asi si uvnitř všiml dřevěné sochy Středohoře. Amatérské dílo je od místního řezbáře. O kus dál a přímo v přírodě Hlinští brzy odhalí pískovcovou sochu se stejným motivem od akademického sochaře Libora Piskláka z Litoměřic. Ten nám v jeho ateliéru v Hlinné ukázal první skicu v hlíně. Tvůrce pak popsal, že na tuto skicu udělal formu, odlil sádrový pozitiv poloviční velikosti a podle něho s pomocí speciálního zvětšovacího pantografu vytesal sochu do pískovcového bloku. Tak velký blok nesehnal nikde v českých lomech, nakonec ho přivezl až z Polska. Měl 14 tun, nakládal ho 60tunový jeřáb a do Česka ho vezl kamion na podvalníku.

Chcete podpořit vznik Středohoře? Přispět můžete na transparentní účet obce Hlinná 6146008379/0800. Více zde

Socha je nyní z velké části hotová. Po odtesání blok váží „pouze“ 4 tuny. Teď už Pisklák pracuje na detailech, například na ornamentálních motivech květin, které rostou na pastvinách u Hlinné. Tam je Středohoř jako doma a sám Pisklák se za něj už 15 let převléká na obecních akcích. „Chyběla mi tu podobná figura nebo mýtus jako Krakonoš v Krkonoších,“ vysvětluje sochař, proč se Středohořem přišel. Považuje ho za symbolického ochránce fauny a flóry Českého středohoří. Ale i lidí, kteří žijí v souladu se zdejší přírodou. Tak pojímají Středohoře i pohádky, které Pisklák napsal, ilustrovala je jeho dcera Tereza a vydala Agentura ochrany přírody a krajiny.

Po dokončení Hlinští sochu umístí na cestu z obce k vrchu Hradiště. Už 25. května ji slavnostně odhalí. Na náklady stále běží veřejná sbírka. „Odhadli jsme je na 710 tisíc korun. Teď máme zhruba polovinu. Co nevybereme, uhradíme z obecního rozpočtu,“ řekl starosta Martin Ušala (Náš domov 2022) s tím, že Hlinná má naspořeno a bod již jednohlasně schválili zastupitelé. Zmíněný finanční odhad pokrývá pouze náklady, sám sochař Pisklák si za realizaci nic neřekl. Mezi těmi, kdo dosud na dílo přispěli, jsou lidé a firmy z Hlinné, okolí i z Litoměřic se vztahem ke středohoří. „Budeme vděční za jakýkoli další příspěvek,“ shodují se Pisklák s Ušalou.

Mohlo by vás zajímat: Na vsi stříhá kadeřnice z HCF, srovnatelném s Michelinem. Má i vlasové wellness

Na vlastní kůži ve vlasovém wellness a kadeřnictví v Čížkovicích | Video: Deník/Jaroslav Balvín a Karel Pech