VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická kanalizace utrpěla při posledních povodních

Terezín - Pevnostní město Terezín je unikátní nejen po obranné stránce, ale také díky kanalizačnímu systému, který se nachází kolem čtyř metrů pod úrovní terénu.

7.11.2014
SDÍLEJ:

CHYSTAJÍ OPRAVU. Se systémem kanalizací pod královským městem Terezín jsme se zatím mohli seznámit prostřednictvím dokumentace a pohledem do nitra přes několik vpustí. Foto: Deník/Karel Pech

Hlavní stoky měří zhruba pět kilometrů, vedlejší jsou asi o kilometr delší. Proplach kanalizace, která je společná jak pro splašky, tak pro dešťovou vodu, v minulosti prováděla přímo řeka. Přestože její konstrukce byla stejně jako objekty a opevnění provedena z kvalitních cihel, zub času a především velké povodně se podepsaly na jejím stavu.

Větší oprava kanalizace nebyla pravděpodobně prováděna od jejího uvedení do provozu. „Odvod splašků, které jsou přečerpávány na čistírnu odpadních vod do Litoměřic, není bezproblémový, v místech poškození dochází k jejich hromadění. Město se snaží řešit rekonstrukci od roku 2008, když už předtím byl proveden její historický průzkum. Od té doby bylo vypracováno šest variant řešení, každá však narážela na určitý problém, až teprve sedmý návrh byl přijatelný pro všechny dotčené instituce," říká Robert Czetmayer, vedoucí odboru rozvoje, výstavby a správy majetku města.

Během rekonstrukce bude na dno kanalizace položena hladká čedičová stélka, která zajistí koncentraci splašků do střední části a umožní jejich snazší odplavování buď přímo dešťovou vodou nebo podle potřeby pomocí čisticí techniky. Na rekonstrukci stok, které jsou spravovány jak městem, tak SVS, byla podána žádost na Ministerstvo zemědělství. V současné době už probíhá výběrové řízení na zhotovitele.

CHYSTAJÍ OPRAVU. Se systémem kanalizací pod královským městem Terezín jsme se zatím mohli seznámit prostřednictvím dokumentace a pohledem do nitra přes několik vpustí.

Autor: Václav Sedlák

7.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení