„Obnovu venkova myslíme vážně,“ řekla ve středu hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová při své první návštěvě Klubu starostů měst okresu Litoměřice, jehož schůzka probíhala v Hoštce.

Starostové krátce představili svá města a naznačili, v čem by jim kraj mohl pomoci.

„Chtěli bychom, aby byla Hoštka zařazena do páteřního systému cyklostezek s návazností na Štětí a Roudnici. Stávající cesty totiž nejsou dostatečně upraveny. Pro rozvoj cestovního ruchu v našem městě je to zásadní věc,“ řekl starosta Hoštky Miloš Gruber.

„Naléhavě potřebujeme řešit rekonstrukci mostu ve Štětí, který je v totálně nevyhovujícím stavu. Je to největší akce, která nás čeká,“ poukázala štětská starostka Zdeňka Rulíšková.

Lovosický starosta Jan Kulhánek tu zmínil žádost o dotaci na rekonstrukci Pfannschmidtovy vily, Petr Medáček z Budyně nad Ohří chce s krajem spolupracovat na úrovni větších územních celků, Jan Bartoň ze Straškova – Vodochod možnost dotací z regionálního operačního programu na infrastrukturu pro malé obce, Ivo Hynl z Bohušovic nad Ohří řešení protipovodňových opatření.

Místostarostka Hoštky Anna Podpěrová hejtmanku upozornila na to, že obce přišly v jednom z dotačních programů, kde jsou peníze EU rozdělovány podle směrnic kraje, o možnost rekonstruovat budovy základních škol a kvůli nastavenému finančnímu limitu jsou z něj v podstatě vyřazeny i mateřské školy. „Chceme, aby peníze, které Evropská unie poskytuje, byly dislokovány tam, kam jsou určeny – aby splnily svůj účel. Všechny školy, nejenom střední školství, by měly mít rovné příležitosti,“ řekla místostarostka.

Během zhruba půlhodinového setkání s hejtmankou sice došlo na témata, která obce pálí, jen okrajově, někteří ze starostů ale potvrdili, že se s Janou Vaňhovou sejdou v nejbližší době individuálně.

Kraj teď podle hejtmanky Jany Vaňhové musí především řešit nedostatek financí v sociálních službách, regulační poplatky ve zdravotnictví a dofinancování ztrátové dopravy na železnici.

„Krajský rozpočet je těsně vyrovnaný, ale ministerstvo práce a sociálních věcí nám nedalo zhruba 180 milionů na krajská zařízení poskytující sociální péči. Další miliony nedostaly ani obce a města. Nevíme, jakou částku se nám podaří získat zpátky,“ řekla hejtmanka.

„Dalším problémem jsou regulační poplatky – Asociace krajů se rozhodla pro zrušení všech poplatků, takže z plánovaných 25 milionů bude muset kraj hradit kolem 100 milionů korun. Další částka, kolem 300 milionů, chybí na ztrátových kilometrech železnic. V březnu nás čekají jednání se zástupci železnice, kteří nám vykazují ztrátové kilometry a chtějí je dofinancovat po krajích. Budeme hledat rezervy v krajském rozpočtu, samozřejmě budeme ponižovat částky některých projektů, a některé zřejmě budeme muset i vypustit. Dělali bychom to neradi, ale jen v případě, že nás k tomu budou nutit okolnosti chybějících peněz,“ uvedla.