Mezi jedny z nejzajímavějších památek na Litoměřicku patří vyhledávaný hrad Hazmburk a nově i zámek Vrbičany. Ten prochází v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, která do něj opět přináší život. Obě památky se také chystají na novou návštěvnickou sezonu.

„V prvním patře zámku začíná rekonstrukce zámeckých pokojů, kde se návštěvníci mohou podívat na postupně odhalované původní zámecké malby,“ říká Petr „Rasken“ Chaloupka, správce zámku Vrbičany, který léta sloužil nejen jako učiliště, ale i coby sídlo Hitlerjugend, a došlo zde i k sebevraždě.

SVÍTÍ NOVOTOU

Zámek, který byl ještě před několika lety v havarijním stavu, se nyní chlubí novými fasádami a z velké části opraveným přízemím. „Aktuálně pracujeme na čtyřech pokojích dámské a pánské ložnici, salonku a herně. Přibudou také dva malé pokojíky pro ubytování lidí, kteří tu tráví noci prozatím ve spacáku,“ popisuje Chaloupka plány s tím, že zámecká expozice obsahuje osm místností s vybavením z darů návštěvníků nebo pocházejícím z jiných zámků.

Původní vybavení se totiž nedochovalo. „Expozici doplňuje zřejmě největší výstava kočárků v republice. Je zde více než 220 kočárků ze sbírek Hany Müllerové a Evy Vaněčkové. Dále jsou zde panenky Dagmar Májové, papírové modely hradů a zámků Jany Žuravnyjové, obrazy a grafiky akademického malíře Vladimíra Veselého, obrazy Zdeňka Kadlece, modely Tomáše Hobzíka a ukázky ze sbírky papírových ubrousků Aleny Šedové,“ láká nadšený správce návštěvníky do Vrbičan.

Medovinobraní na zámku ve Vrbičanech

První akcí bude 28. dubna noční prohlídka zámku s galerií živých obrazů z klíčových událostí českých dějin, inspirovaná Járou Cimrmanem a Pavlem Kantorkem. Návštěvníci se letos mohou těšit i na Den řemesel 19. května, na červencové slavnosti husitského hejtmana Alšíka Škrpy nebo tradiční říjnové Medovinobraní.

HRAD LÁKÁ I HVĚZDY

Na sezonu se připravuje i státní hrad Hazmburk, který je v případě pěkného počasí otevřený o víkendech už od ledna. Také zde na návštěvníky čeká řada akcí nebo třeba nový 3D model původního hradu a zabezpečené schodiště v Bílé věži, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Sérii inovací plánují na hradě i pro letošek. „Vybudujeme další bezpečnostní zábradlí v objektu hradu. Proběhne také instalace nových infocedulí a oprava nádvoří před pokladnou,“ vypočítává kastelánka Miriam Němcová, která svoji funkci vykonává už 18 let. „Je to dřina, která stojí zato. Žádný den kastelánčení není stejný,“ usmívá se Němcová.

Superúplněk v okolí Hazmburku

Hrad je každoročně cílem tisícovek turistů nejen z blízkého okolí. Seriál Vinaři, který se natáčel v podhradí, nalákal i řadu nových návštěvníků třeba z Moravy. Pro nový videoklip si hrad vybrala i zpěvačka Blanka Šrůmová s partnerem, kytaristou Janem Saharou Hedlem, které proslavilo působení v kapele Tichá dohoda.

„Loni v létě u nás natáčela i americká modelka a internetová hvězda Alexis Ren,“ chlubí se kastelánka Miriam Němcová.