„Já jsem Kristýnka a pro mě bude ta plošina,“ říká sympaťačka na vozíku. V paneláku v Litoměřicích mají schodišťovou plošinu už 18 let. Díky ní maminka Jana sjede s Kristýnou dolů. Problém je ovšem s nakládáním do auta, kde je nutná instalace flexi rampy pro nájezd invalidního vozíku. Proto se na ni rodina rozhodla zřídit veřejnou sbírku u Konta Bariéry.

Osmadvacetiletá ochrnutá spastička je upoutaná na vozík. Při pohybu je odkázaná na druhé. Nekontrolovatelné křeče jí vadí i v plynulé řeči, nemůže mluvit tak rychle, jak by chtěla. „Po mentální stránce je ale v pořádku a má i velkou sociální inteligenci,“ připomíná její maminka, zdravotní sestra z Litoměřic Jana Prudká. Kristýna má také perfektního „pamatováka“.

Nezbyly peníze

Stát poskytuje handicapovaným balíček peněz. Ten už ale Prudcí vyčerpali. Před třemi roky Jana onemocněla klíšťovou meningoencefalitidou, kvůli čemuž se nemohla o Kristýnu starat tak jako do té doby. „Museli jsme do bytu nainstalovat zvedací zařízení,“ přibližuje její maminka. Zbylou část státního příspěvku použili Prudcí na auto.

Na rampu už nezbylo. Bez ní se ale s Kristýnou manipuluje mamince těžko. „Má hypotonickou páteř. Když ji posadíte, okamžitě se sveze,“ popisuje Jana. Pomůže právě flexi rampa. „S vozíkem pak k autu přijedete, zafixujete ho, a už jede,“ líčí Kristýnina maminka. V současnosti musí 50 kilogramů vážící dceru odkurtovat z vozíku, zvednout a dát ji na přední sedačku. To je pro ni velmi náročné. Zařízení, které vyrábí a do auta instaluje firma z Táborska, vyjde na 214 tisíc korun. Právě tuto částku chtějí Prudcí vybrat s přispěním drobných dárců.

Vánoční trhy v Drážďanech
FOTO: U sousedů v Drážďanech zahájili jejich nejstarší vánoční trhy. Září a voní

Kristýna se narodila v 28. týdnu těhotenství. Časem se ukázalo, že má kvadrospastickou formu dětské mozkové obrny. Rodina se s tím musela smířit. Kristýna byla později prvním integrovaným dítětem v jedné z litoměřických mateřských škol. Poté ve městě vzniklo centrum Srdíčko, kde otevřeli třídu pro děti s kombinovanými vadami.

Po absolvování základního vzdělání začala Kristýna chodit na praktickou školu v Jedličkově ústavu v Liberci. Dodnes se sem vrací na odlehčovací pobyty.

Kristýna dokáže zaujmout. Potvrzuje to i rodinný přítel, spisovatel Josef Formánek. Ten Prudkým spolu se svou manželkou a její kamarádkou Věrou Sedlákovou pomohl zorganizovat sbírku. „Fascinuje mě, že je takové sluníčko. Někoho tak optimistického a pozitivního navzdory těžkému osudu a všem svým omezením jsem ještě nepoznal,“ zdůrazňuje Formánek.

Upoutá nezdolností

Pro literáta, který teď píše knihu o tichu, je každý lidský příběh inspirativní. „Shodou okolností ještě než jsem Kristýnku poznal, jsem ve své poslední knize Dvě slova jako klíč psal o Mateuszovi, který je v kómatu. Jen vnímá, ale nemůže pohnout ani jednou končetinou. A okolí ani neví, jestli je vědomě přítomný,“ ohlíží se spisovatel za svým posledním románem.

Sympaťačka z litoměřického paneláku ho upoutala svou nezdolností. „Řada z nás si často stěžuje na spoustu věcí. Když však slyšíte vyprávět Kristýnčinu maminku, řeknete si, že vlastně sám žádné skutečné problémy nemáte,“ podotýká Formánek, který Kristýně věnoval i svou knihu načtenou do audiopodoby.

Audioknihy má ostatně Kristýna v oblibě. „Často poslouchám i hudbu, ráda mám třeba lidovky,“ dodává mladá žena.

Jak přispět?
Přispět Kristýnce na plošinu můžete ve veřejné sbírce Konta Bariéry Nadace Charty 77 na čísle 17111444/5500, variabilní symbol 191192. Sbírkový účet bude otevřený do konce letošního roku. Na stránkách www.kontobariery.cz o Kristýnce zjistíte více v příspěvku ke sbírce nazvané „Zvedací plošina pro Kristýnu“. Poslat finanční dar můžete i tady prostřednictvím jednoduchého internetového formuláře.

Zástupci Českého červeného kříže a představitelé Litoměřic ocenili dobrovolné dárce krve
Litoměřice poděkovaly dárcům krve. Někteří za sebou mají i 100 odběrů