Pošlete nám fotografii nebo krátké video vaší letošní halloweenské výzdoby. Vytvoříme galerii u tohoto článku, aby se i ostatní čtenáři mohli pokochat a třeba i inspirovat. 

Příspěvky můžete posílat elektronicky na adresu zdenek.plachy@denik.cz. Připojte jméno a příjmení autora fotky a z jakého města či obce jste, případně i krátký komentář. 

Původně keltský lidový svátek Halloween se slaví 31. října. Je především veselou slavností, na rozdíl od „našich“ křesťanských listopadových Dušiček (2. 11.), Památky zesnulých, které vybízejí spíš k pietní vzpomínce na naše drahé zesnulé, k tichému zamyšlení nad jejich rovy.

Podle portálu Wikipedia.org se oslava Halloweenu zachovala především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. „Název vznikl zkrácením anglického All Hallows' Eve, tedy Předvečer Všech svatých,“ vysvětluje portál.

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, takzvané Jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy a podobně. Typickými barvami jsou černá a oranžová. Ke slavnosti patří také koledování, což však v Česku není zvykem.

Letos tento svátek připadá na úterý.