Ne náhodou připomínají vydlabané dýně s plápolající svíčkou uprostřed malé, trochu strašidelné oltáříky. Jde totiž o připomínku všech svatých. Aktuálně je poslední možnost jejich koupě, protože Halloween nastane už v pondělí 31. října.

Jakmile jednodenní svátek skončí, okamžitě opadne i zájem o dýně jako symbol. Proto se supermarkety snaží dostat dýně k zákazníkům v co největším množství, což znamená nabídnout je ve slevové akci. K tomuto kroku přistoupily jak Penny a Tesco s cenou 19,90 korun za kilogram, tak Makro, kde je cena a tři koruny vyšší. Ovšem pozor, pokud se řídíte slevovými letáky či vybíráte zboží na webu, hrozí riziko záměny. Podle ilustračního obrázku je halloweenská a mexická dýně naprosto totožná, ale cena se liší až o 50 korun za kilo.

Hřbitovy zřejmě i o letošním Svátku zesnulých budou praskat ve švech. Ilustrační foto.
Dušičky letos budou nejdražší v historii. Lidé si připlatí za květiny i pomníky

Deník se zeptal, jaké mají ceny soukromí zemědělci na Litoměřicku. „Aktuálně nabízíme dýně za 15 korun za kilo,“ řekla Alena Petrásková z Ovocnářství Ploskovice. „My už jich moc nemáme, halloweenské dýně doprodáváme, poslední kusy jsou v ceně 19 korun za kilo,“ uvedl částku ve svém ovocnářství v Ploskovicích Jan Čuda.

Halloweenské dýně dokonce můžete získat i v biokvalitě, což je ideální pro ty, kteří by chtěli vyřezaný materiál dál kulinářsky využít. „Ty největší dýně k vyřezávání nabízíme za 25 kilo a skutečně jsou pěstované v podmínkách označujících biokvalitu. Malé dýně, taky s tvrdou slupkou, do které se dá krásně vyřezávat a drží tvar, máme za 40 korun za kus,“ upřesnila Kateřina Šimková ze Svobodného statku na soutoku v Českých Kopistech.

Halloween má kořeny v Irsku

Zapomeňte na plastové výlisky se žárovičkou, práce se skutečnou dýní je zábava a každý hotový kousek je unikátním uměleckým dílem.

Svátek má podle etnologů irský původ a keltské kořeny a jak on, tak i české Dušičky připomínají zemřelé. Podle Keltů se v tomto čase s nimi dalo navázat spojení. Vyřezávané halloweenské dýně jsou náhražkou za malé oltáře, které se stavěly během keltského svátku Samhain, z něhož se údajně Halloween vyvinul a který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ostatně i samotný název připomíná svaté a podzimní čas. Slovo halloween je totiž zkratkou z anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Mnoho obstarají stroje, lidé jsou tu ale také podstatní.
Tatranky, esíčka, tucky. Sušenky z Lovosic jdou i do Anglie a na Blízký východ

Samotná dýně, správně kultivar tykve obecné, v našich končinách zdomácněla a na rozdíl od samotného svátku má skutečně americký původ. Světově proslulá královská botanická zahrada Kew Garden v Londýně uvádí, že původní vlast dýně se nachází v Mexiku.

Byť se dýně dnes zdobí do podoby lebek, je vedena v celé řadě databází jako léčivá rostlina.