Nechyběli mezi nimi ani starosta Ladislav Chlupáč, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Renáta Jurková, zástupkyně okresní správy sociálního zabezpečení nebo ředitelka základní umělecké školy Dominika Valešková. Nebylo by na tom nic zvláštního, pokud by paní Šumová neslavila sté narozeniny, kterých se dožívá v neuvěřitelné fyzické i duševní pohodě.

„Bála jsem se, že se dnešního dne nedožiju. Proto jsem raději vstala už v pět ráno a začala chystat oslavu," usmívala se žena, která se narodila v Židovicích na Roudnicku, ale většinu života prožila v Litoměřicích, kde ji desítky, ale spíše stovky dnes již dospělých dětí znají jako učitelku hudby. V litoměřické „lidušce" totiž vyučovala hru na klavír čtyři desítky let. Ačkoliv jí vlastní děti osud nedopřál, měla jich okolo sebe vždy nespočet a dodnes se s mnohými z nich ráda vídá.

„Chtěla bych vám předat nějaký recept na dlouhověkost, ale žádný vlastně nemám," pokrčila rameny zralá dáma ve slušivých šatech a perličkami na krku, pro kterou se označení stařenka vůbec nehodí, ačkoliv je nejstarší obyvatelkou Litoměřic.

Její přátelé však přičítají vysoký věk optimismu a dobré náladě, kterou kolem sebe paní Vlasta Šumová po celý život šířila. Přejeme jí, aby tomu tak bylo i nadále.

Gratulantům hrála stoletá paní Vlasta Šumová na klavírZdroj: Eva Břeňová