„Peníze z programu jsou určené na záchranu nemovitých kulturních památek. Lze získat roční příspěvek ve výši až 400 tisíc korun. Až podle toho, jestli a jaké peníze získáme, uvidíme, kolik se toho zvládne opravit. Byla by to první kapka v moři," sdělil starosta Velemína Petr Křivánek s tím, že zahájit opravy by bylo určitě třeba na střeše altánu. Ta se skládá ze tří částí a je zhotovená ze štípaného šindele.

„Střechou do altánu zatéká. Spolu s ní by ovšem zřejmě bylo nutné opravit i římsy, případně staticky zajistit klenutý strop, u kterého nevíme, jestli je, nebo není součástí krovu. Co přesně je třeba udělat, ale zjistíme až po odkrytí střechy," doplnil velemínský místostarosta Petr Janda.

Jasné je, že se obci zřejmě nepodaří zajistit tolik peněz, aby rekonstrukci altánu bylo možné provést najednou. Rozdělená tak bude do více etap.

„Náklady na kompletní opravu casina si jako laik troufám odhadnout na 15 až 20 milionů korun. Do toho zahrnuji nutné stavební úpravy, výplně oken a dveří, které nyní zcela chybí, zrestaurování fresek i opravy pískovcového sklepení," uvedl místostarosta obce, pod kterou Milešov spadá, Petr Janda.

Ještě letos se Velemín také pokusí získat na opravy příspěvek z dotačního programu Ústeckého kraje. Na záchraně památky se bude podílet i sama obec, schvalovat rozpočet 2016 budou zastupitelé na konci tohoto měsíce.

Revitalizace parku
Velemínští se současně nevzdávají ani plánu na revitalizaci celého zámeckého parku. „Projektová dokumentace je připravená. Čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu, ve kterém bychom se mohli ucházet o příspěvek," řekl starosta Křivánek.
Park i s glorietem je veřejnosti nyní běžné přístupný a zůstat to tak má i nadále.