V pátek 21. srpna byl oceněn již 200. Gentleman silnic. "Gentlemanem silnic se stává ten, kdo významně pomůže při závažné dopravní nehodě, poskytne první pomoc lehce i těžce zraněným, a přispěje tak třeba i k záchraně života. Smyslem této aktivity je motivovat účastníky silničního provozu, aby k sobě nebyli lhostejní a vzájemně si pomáhali," vysvětlila ředitelka projektu Ivana Buriánková.

Za 16 let existence projektu získalo ocenění už 149 mužů a 51 žen ze všech krajů naší republiky. Ti pomohli více než 270 obětem dopravních nehod. Oceněni mohou být i lidé, díky jejichž zásahu ke zraněním nakonec nedošlo. "Jedním z nich byl třeba řidič kamionu, který si loni v listopadu všiml riskantního způsobu jízdy jiného řidiče na dálnici D8 v Ústeckém kraji. Přes půl hodiny muže z Maďarska za volantem sledoval, varoval ostatní řidiče a snažil se zabránit neštěstí," připomněla Buriánková. Zmíněné drama nakonec ukončila až přivolaná policejní hlídka. Kontrola u řidiče kamionu ukázala, že požil alkohol.

Z 19 ústeckých Gentlemanů silnic je 16 mužů a 3 ženy. Ocenění zasahovali u 11 nehod. "Loni se tak stalo třeba v Jirkově, kde řidič trolejbusu a náhodný kolemjdoucí pomohli zraněné ženě, kterou srazilo auto na přechodu," připomněla další událost ředitelka projektu.

„Drtivá většina z oceněných na vyjádření díků reaguje slovy, že by takto přece pomohl každý,“ dodala Ivana Buriánková.

Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie ČR.  

Příběhy Gentlemanů silnic najdete na stránkách projektu www.gentlemansilnic.cz.