Nápad na novou galerii vznikl zhruba před pěti lety. O rok později koupila parta fotografů a nadšenců nákladní loď Niké, která tak unikla sešrotování. V loděnici v Děčíně ji odborníci opravili. „Ze svého domovského přístavu vypluje v sobotu v 05:30 a týž den zakotví v Litoměřicích," upřesnil Adam.

Pondělní vernisáží nekomerčního umění odstartuje galerie svou činnost. „Věříme, že návštěvníky překvapí hlavně prostor a samotné výtvarné ztvárnění celého plavidla," uvedl Adam. O dva dny později 20. května pokřtí loď koncertem kapela Monkey Business. „Nemohli jsme si vybrat lepší křtící skupinu, protože Monkey Business je známá svými vysokými nároky na zvuk," řekl jeden z tvůrců projektu.

Loď poté zamíří po proudu k moři. Kulturu nabídne v Bad Schandau či Drážďanech. Na cestě zpět do vnitrozemí se zastaví v domovském přístavu v Děčíně, kde 10. června přivítá na palubě Dana Bártu i s kapelou.

„Pak pojedeme do Prahy a další zastávky budou na cestě zpět," doplnil program.

Galerie na vodě láká umělce a majitelé lodi věří tomu, že přiláká i návštěvníky. Na projekt získal tým Cargo Gallery 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun) z Evropské unie.

„Nejtěžší bylo sehnat peníze na předfinancování, pak vyrovnat se s vysokou administrativní zátěží. Velmi náročná byla i realizace, protože stavba lodi je úplně jiná než stavba domu," řekl Adam. „Ani teď nás určitě nečeká lehké období, ale můžeme ho alespoň víc ovlivnit," dodal.