Jako první začala odborná firma s instalací fotovoltaiky na Domu dětí a mládeže Rozmarýn v litoměřické Plešivecké ulici. „Následně pokračovala i na objektech Centrální školní jídelny, Centra Srdíčko a mateřských školách Sluníčko, Kamarád, Delfínek a Lipová,“ vypočítala Michaela Rozsypalová, mluvčí litoměřického úřadu.

Jak přiblížil Tomáš Sarnovsky, radní Litoměřic a předseda představenstva městské akciové společnosti Enlitos, jež projekt zaštiťuje, jsou náklady na instalaci zhruba devět milionů korun. Radnice si od toho slibuje další snižování závislosti na fosilních palivech a v neposlední řadě snižování nákladů na energie. 

Na pondělí 27. listopadu se chystá masivní celodenní stávka ve školství.
MAPA ŠKOL: Velká část škol na Litoměřicku stávkuje, děti čeká prodloužený víkend

„Předpoklad úspor za elektrickou energii bude v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách na všech budovách zhruba jedna třetina až jedna čtvrtina z celkových nákladů. V obou případech se jedná o významné částky, které díky fotovoltaickým panelům město ušetří,“ nastínil Tomáš Sarnovsky.  

Vladislav Liška, zastupitel Litoměřic a člen představenstva Enlitos doplnil, že část nákladů na instalaci fotovoltaiky uhradí dotace získaná z Modernizačního fondu z programu Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) ve výši zhruba 2,5 milionu korun. „Výkon fotovoltaických panelů umístěných na střeše domu dětí a mládeže je přibližně 20 kilowatt. V průměru stejný výkon bude také na dalších zmíněných objektech, přičemž největší bude na budově Centrální školní jídelny,“ upřesnil s tím, že po zkušebním provozu bude město čekat na zapojení do distribuční sítě. Podle odhadu se tak stane v lednu, nejpozději v únoru příštího roku.

Ilustrační foto
Inspekce prověřila mateřinky v Litoměřicích. Mentaurov podle ní není bezpečný

Firma zároveň chystá druhou fázi instalace fotovoltaiky na další městské objekty, například na zimní stadion. „Vytipováno je zatím 40 veřejných budov, kde se zjišťuje jejich potenciál na osazení fotovoltaickými panely a v případě přebytku energie pro daný objekt také její distribuce na další místa. I v tomto případě má část nákladů pokrýt dotace, o kterou již společnost Enlitos v uplynulých dnech zažádala," uvedla mluvčí radnice Rozsypalová.

První zkušenosti už město s umisťováním fotovoltaických panelů má, nacházejí se na některých objektech mateřských a základních škol. Do energetických projektů se v budoucnu mají zapojit i obyvatelé města nákupem podílů ve vznikajících komunitních FVE.

Mohlo by vás zajímat: Lidem z Ukrajiny v Litoměřicích pomáhá nové centrum nedaleko horního nádraží

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín