Tak ve zkratce vypadal letošní už 14. ročník Úštěckého adventu, který se konal v sobotu 13. prosince.

„Návštěvnost byla, troufám si říct, vůbec největší za těch čtrnáct let. Na tržišti se za celý den určitě vystřídalo na 12 tisíc lidí. Na každý ze tří sletů andělů bylo náměstí nacpané k prasknutí," zhodnotil letošní Úštěcký advent jeho organizátor Libor Uhlík.

Andělů v překrásných kostýmech mohli lidé potkat celkem sedm. Zatímco tři se snášeli z kostelní věže, další trojice na chůdách rozdávala přáníčka přímo v davu.

„Sedmý pak v šatlavě razil návštěvníkům mince s andělem.To byla novinka a měla velký úspěch," dodal Uhlík.

Sám měl radost také z toho, že byl výjimečný zájem o výrobky řemeslníků a tvůrců, kterých se na jarmark z celé republiky sjelo přes 160.

K mání tak byla například horká medovina, poctivý svařák, staročeské dobroty a koláče, nejrůznější šperky a bižuterie, výrobky z keramiky, látkové zboží, ručně vyráběné vánoční ozdoby, ale i řezbářská díla, třeba betlémy.

„Prodejci často říkali, že se napřesrok znovu rádi vrátí, to je pro nás samozřejmě ta vůbec nejlepší pochvala," pochlubil se Libor Uhlík.

Velký úspěch podle jeho slov sklidilo také představení Vánoční příběh divadla Já to jsem Víti Marčíka. A moderace Maxe Fische, který si dokázal dělat legraci naprosto ze všeho. I z létajících andělů.

V roli jednoho z nich se letos poprvé ocitla také třináctiletá Simona Tesařová. „Skočit mezi ty lidi dolů je nepopsatelný zážitek a samozřejmě adrenalin. Při prvním letu jsem se trochu bála, teď už to snad bude snazší," podělila se o své pocity dívka v bílých šatech a se svatozáří nad hlavou krátce před tím, než skrze okno vylezla na kostelní římsu a vrhla se do davu.

Další akcí, kterou organizátoři v Úštěku už pomalu připravují, bude 4. ročník Úštěckého masopustu, který se podle Libora Uhlíka uskuteční v sobotu 14. února.