Varoval také před lhostejností, která je spojencem nenávisti. Zatímco ve 40. letech společnost podle něj rozdělovala nenávist rasová a později třídní, v současnosti od jihu přichází nenávist náboženská.

„Opět dělí lidi do dvou skupin, do skupiny věřících a skupiny nevěřících, kam patří i ti, kteří vyznávají jinou víru než ideologové Islámského státu," uvedl Zeman.
Násilnosti, ke kterým dochází nyní, se podle něj v mnohém neliší od plynových komor. „Přemýšlejme a zbavme se lhostejnosti už teď. Nedopusťme nový Terezín," řekl ve svém proslovu prezident.

Před Islámským státem varoval i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. „Opakování války v jakékoli podobě stále hrozí," řekl. Na pietním aktu zvláště přivítal mladé lidi.

„Je nutné do osnov škol v praktické části výuky dějepisu a občanské nauky zařadit také návštěvy žáků a studentů pamětních míst spojeným s naším odbojem. S druhou světovou válkou," sdělil a jako příklad uvedl návštěvu jednapadesáti studentů gymnázia v Uherském Hradišti, kteří v neděli dorazili do Terezína. Na bývalém popravišti si ráno připomněli poslední terezínskou popravu, při které zemřelo právě jedenapadesát lidí.

V hlavní části programu Terezínské tryzny na Národním hřbitově vystoupili s modlitbou kardinál Dominik Duka a vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon. Poté se představil Děčínský pěvecký sbor.

Tryzna se konala již po devětašedesáté. Vedle hlavy státu se jí zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka, ministři Andrej Babiš, Martin Stropnický, Robert Pelikán, Michaela Marksová, Karla Šlechtová či Daniel Herman, zástupci obou parlamentních komor, hejtman kraje Oldřich Bubeníček, zástupci náboženských obcí a organizací připomínajících odkaz obětí druhé světové války. Památku obětí nacismu, ať už zemřeli v Terezíně nebo po transportu, uctili také zástupci diplomatického sboru a řady obcí.

Město Terezín v neděli přivítalo stovky návštěvníků. Ti se po zhlédnutí hlavního programu obvykle vydali na prohlídky prostor památníku.