Alespoň to říká režisér Zdeněk Zelenka, který v Ploskovicích natáčí pohádku Duch na zlato. Tu odvysílá Česká televize na Štědrý večer. „Myslím si, že pohádka je archaický typ filmu, který už lidi do kin neláká," říká v rozhovoru.

S pohádkou v televizi ale souhlasíte?
Určitě, pohádka do televize patří. Když jsou Vánoce, tak lidé rádi koukají na pohádky. Nelze ale opakovat to, co bylo s Nesmrtelnou tetou, kdy do kin přišlo tři čtvrtě milionu lidí. To už se nestane.

A pohádka, kterou teď točíte, je určena speciálně pro Českou televizi?
Bude letos vysílána na Štědrý večer a natáčím ji na objednávku ČT. Je to velký film, který vzniká v Ploskovicích, Mnichově Hradišti, ve Valečově nebo v ateliéru. Je to hodně exteriérově vybavená pohádka a v Ploskovicích máme deset natáčecích dní.  Celkem film natočíme za 25 dní. A to je na situační komedii a trikovou pohádku skutečně málo času.

Zrovna v době, kdy natáčíte v Ploskovicích, jenom prší, žádné slunce. Jak si s tím poradíte?
Je to komplikované, sluníčko musíme vyrábět osvětlením. Ale co se týče deště, pršet nesmí, neboť déšť z obrazu nedostanete. Lidé mají pocit, že to je jediné, co filmaři řeší. Není tomu tak. Důležité je, aby se povedlo vyprávění a byly kvalitní herecké výkony.

Bylo složité angažovat známé herecké tváře do této pohádky?
U této pohádky spolupracuji s herci, se kterými jsem toho už mnoho natočil. Navíc jsem také autorem pohádky, takže jsem to psal přímo pro ně. Navíc rok dopředu vědí, že budou hrát. Tuto pohádku jsem psal speciálně na Viktora Preisse, který hraje hlavní roli. Dále na Jana Hrušínského, Jiřinu Bohdalovou a roli, kterou hraje Martin Dejdar měl původně ztvárnit Bolek Polívka, ten ale natáčí svůj film. Pak v pohádce hrají různé děti. Z mladých herců v hlavní roli je Veronika Kubařová a syn herce Svatopluka Skopala František Skopal. To je jeho herecký debut.

Jaký je rozpočet pohádky?
Víte, nerad to zveřejňuji. Lidé nemají představu kolik co stojí. Když řeknu částku, nic neřekne. Raději bych to nezveřejňoval.

Kolik jste natočil pohádek?
Zhruba deset. Točím je rád a když mohu, tak do toho jdu. Třeba Nesmrtelnou tetu, Kouzla králů, Rumplcimprcampr.  Avšak pilířem mé tvorby jsou příběhy pro dospělé. Naposledy třeba sedm detektivek s paní Bohdalovou Ach, ty vraždy! Nebo mohu připomenout film Bankrotáři či detektivku Černá karta.