Letošní mistrovství světa je prvním podnikem pro toto plemeno uspořadaným v České republice a má historicky největší účast - účastní se ho přes 750 psů z 25 zemí světa, včetně například USA, Japonska nebo Venezuely.

České barvy hájí celkem 17 psů a největší šance jsou vkládány do svěřenců Martiny Klimešové z Brna v disciplíně agility, jak řekla Deníku tisková mluvčí šampionátu Jana Kulísková. „Martina na loňském mistrovství světa obsadila skvělé druhé místo a je účastnicí pěti mistrovství světa všech plemen, kde jednou skončila čtvrtá a jednou desátá,“ dodala.

V rámci sportovního mistrovství světa se uskuteční i Světová výstava belgických ovčáků o titul nejkrásnějšího belgického ovčáka světa. Ta se bude konat v Roudnici v sobotu a v neděli.

„Tato sportovně společenská událost nejen pro milovníky psů je nejvýznamnější sportovní kynologickou akcí, která se kdy konala na území České republiky,“ zdůraznila Jana Kulísková.

Nejvíce soutěžících přitom v Roudnici mají Finsko a Francie – po dvaadvaceti, hned po nich s jedenadvaceti Belgie. Oproti tomu exotická Venezuela a Hongkong má po jednom zástupci.

Proč byla pro šampionát právě Roudnice? „Je u dálnice a má dobré vlakové spojení. Důležité je, že vyšly vstříc zemědělské podniky v okolí, na jejichž osetá pole umožnily psům vstoupit. A v neposlední řadě je zde areál s kompletním zázemím,“ vysvětlila Jana Kulísková.

Belgický ovčák je díky své všestrannosti stále oblíbenější a v praxi ho v hojné míře využívají složky policie, záchranáři, celní správa a armáda. I proto bude v Roudnici nad Labem k vidění naživo slaňování z vrtulníku příslušníků speciálních jednotek v tandemu se psy a ukázky různých způsobů zneškodnění pachatele a dalších speciálních prací se psy.

„Belgické ovčáky využívá AČR například v misích KFOR v Kosovu,“ poznamenal člen organizačního výboru mistrovství Dušan Pospíchal.

Pro zpříjemnění a ozvláštnění zážitků návštěvníků jsou během víkendu kromě slaňování speciálních jednotek z vrtulníku připraveny i další doprovodné programy. Tanec se psem předvede mistryně Evropy a mistryně ČR Martina Klimešová, stále populárnější dogfrisbee zase loňský vicemistr Evropy v superminidistance Jakub Štýbr. K vidění bude i práce ostrahy letišť se psy, která chystá ukázku proskakování hořících zástěn a mnohé další.

V sobotu a neděli budou mít lidé navíc v Roudnici nad Labem Pod lipou možnost vidět všechny čtyri variety nejkrásnějších belgických ovčáků světa.

Belgický ovčák je jedno z vůbec nejvšestranějších a nejinteligentnějších plemen. Představuje kombinaci síly a krásy, temperamentu, vytrvalosti a elegance. Neunavitelnost a touha pracovat mu umožňují vyniknout v záchranařině, obedience, stopařině, všestrannému výcviku či služební praxi.

Další informace o mistrovství najdete ZDE!