Všude voda, blíží se rok 2002

Povodeň, úterý 4. června 2013

Povodeň v Lovosicích, úterý 4.6.2013

Záchranné akce v Litoměřicích a návštěva ministra

Noční akce u Lovochemie v Lovosicích

Povodeň v Roudnici a Vědomicích

Letecké snímky od Štětí až po Terezín

Letecké snímky od Litoměřic až po Libochovany

Terezín centrum ubránil, N. Kopisty vodě neodolaly

Povodeň na Litoměřicku, čtvrtek 6.6.

Povodeň ON-LINE: Po mostě v Roudnici je otevřen i ve Štětí

Úklid v Křešicích, Nových a Českých Kopistech a Terezíně

Úklid po povodni v Lovosicích, Roudnici a Lounkách

Po povodni uklízejí také v Mlékojedech a Želeticích

Sportoviště Pod Lipou boj s vodou prohrálo

Redaktorka Deníku se vydala pomoci do Křešic

Prognóza se vyplnila. Labe stouplo o 9 metrů

Na Litoměřicko se valí voda. Hrozí povodeň. Tímto titulkem jsme otvírali noviny přesně před rokem. Nešťastná prognóza se vyplnila.

Během několika dní vystoupala hladina Labe  v regionu na 11,5 metru. Pro srovnání: V posledních týdnech se hladina řeky pohybuje na úrovni 250 centimetrů. Hladina byla před rokem nakonec jen asi o 50 až 80 cm nižší než v roce 2002.

Na vytrvalé vydatné srážky na celém území ČR tvrdě doplatily všechny obce podél toku Labe v regionu. I ty, které měly být v suchu. Například Křešice, kde 2. června v rychlosti budovali protipovodňovou stěnu a následně hasiči ze všech sil odčerpávali z obce spodní vodu do koryta za stěnou. Marně. 3. června museli obec evakuovat. Hráz nestačila. Došlo k jejímu přelití. Křešice tak dopadly podobně jako v roce 2002.

„Snažíme se poučit z problémů, které vznikly. Chceme v první řadě přemístit hasičskou zbrojnici, aby v případě pohromy sloužila jako azyl pro obecní úřad a zázemí pro poskytnutí pomoci obyvatelům. Ideálním místem je prostor za železniční tratí. Tam by se mohla uskladnit i hradidla, která máme zatím uložena v kontejnerech v závodě Schoeller," říká nyní, s odstupem jednoho roku,  Ondřej Štědrý, místostarosta Křešic.

V obci ještě probíhají přípravné práce na odstranění některých povodňových škod. Odstartují, až obec obdrží oficiální potvrzení o poskytnutí dotací. Týká se to oprav komunikací, zbrojnice a suterénu základní školy. Na září obec chystá vzpomínkovou akci, ke které chce přizvat všechny, kdo jí pomohli.

Obci Chodouny – Lounky přispěchalo při loňské povodni s humanitární pomocí přes 80 obecních úřadů, institucí i občanů z celé republiky, finanční pomoc  přišla od 66 subjektů. Lounky voda výrazně zdevastovala. Obavy jsou v místních obyvatelích dodnes.

„Při každé informaci o přívalových deštích a zvedání hladiny Labe nemám dobré pocity a myslím, že podobně cítí i další obyvatelé Lounek. Zažila jsem jako starostka dvě povodně, z té poslední se některé naše rodiny ještě úplně nevzpamatovaly, stále ještě vysoušejí zdivo. Myslím si, že kdyby přišla ještě jedna taková vlna jako před rokem, asi by to už psychicky nezvládly a odstěhovaly by se. Věřím, že vodohospodáři tentokrát živel pomocí regulace zvládnou," uvedla starostka Marie Cimrová.

S následky povodní se stále potýká řada obcí a měst. Například v Lovosicích stále není opravený vytopený zimní stadion. 


Budou u nás povodně i teď?

Labe ve své dolní části po vydatných deštích především kvůli přítoku Vltavy, respektive Berounky, v těchto dnech opět pohrozilo. Důležité je, že k tomu nepřispělo Ohře.

„Výška hladiny i průtoky byly včera na vodočtech značně rozkolísané. V sedm hodin v Mělníku byla výška 363 cm a průtok 600 kubíků za sekundu, ve 12 hodin stav klesl na 355 cm. V Ústí nad Labem činily hodnoty v 7 hodin 389 cm a 643 kubíků, v poledne 401 cm a 675 kubíků. Prognóza říká, že v sobotu v 7 hodin v Ústí nad Labem hladina klesne na 375 cm a průtok na 607 kubíků," uvedl Jindřich Zídek, ředitel závodu Dolní Labe.

Tendence je tedy klesající stav. Příznivá informace přichází i od meteorologů, kteří nepředpokládají v dalších dnech silnější srážky. Povodeň z loňského roku by se opakovat neměla.

První stupeň povodňové aktivity na Labi v Mělníku se vyhlašuje při výšce hladiny 400 cm, v Ústí nad Labem při 450 cm. Historicky nejvyšší  průtok na dolním Labi byl zaznamenán při povodni v srpna 2002, na Mělníku činil 5 050 kubíků za sekundu a v Ústí nad Labem 4 700 kubíků.