Pomůžete?

Sháním pro zatopenou tetu Soňku Netušilovou a spoustu jejích sousedů z Křešic nábytek. Pokud možno obývací stěnu, stolek a křesla, jídelní stůl, židle, vlastně cokoli. Volejte, prosím, na tel. 777 681 368 Jitka Richterová (mail: dancinglife@post.cz)


Ve stanech už je 50 dobrovolníků

Ve stanovém městečku v Zahořanech u Křešic už bydlí asi 50 dobrovolníků, kteří pomáhají s odstraňováním povodňových škod. Městečko tu v sobotu postavila armáda. Křešice jsou stále zhruba ze 70 procent pod vodou, někteří lidé už se ale mohou vracet do svých domovů. Potvrdil to starosta Křešic Václav Kovařík.

Stanové městečko už se zaplňuje, jeho kapacita je zhruba 140 osob. Nyní jich tu je kolem 50. „Jsou to dobrovolníci, kteří nám přišli pomoci s úklidem a odstraňováním škod. Zejména tam v současné době bydlí dobrovolní hasiči," sdělil Kovařík.

Hlavní nápor dobrovolníků ale obec čeká až poté, co opadne většina vody. Ta dosud zaplavuje větší část Křešic. „Voda nám již klesla, takže pod vodou zůstává už jen asi 70 procent obce. Kde je to možné, mohou už občané vstoupit do svých příbytků. Evakuaci jsme ale neodvolali," informoval starosta. Lidé se ale do obce dostanou na povolenky. „Očekáváme, že když bude ústup vody pokračovat, mohlo by se stanové městečko během zítřka zaplnit," uvedl 
v neděli odpoledne starosta.

Starosta ale také zmínil, že se obec obává výrazných dešťů, před kterými varují meteorologové. V Křešicích bylo kvůli velké vodě evakuováno více než 1 000 osob, vyplaveno je na 240 objektů. Podle starosty jsou letošní povodně v plném rozsahu srovnatelné s těmi v roce 2002. Městečko tvoří asi deset stanů, jeho součástí jsou i sprchy a toalety nebo polní kuchyně či jídelna. Vybavení sem v sobotu přivezlo 24 vojáků z ženijního praporu z Olomouce. Stany měly původně stát na Hasičských slavnostech.


Děti ze zaplavené školy budou až do konce června v přírodě

Povodeň zatopila školní družinu, tělocvičnu, šatny a vstupní prostory školy.  Další velkou ranou pro křešickou školu bylo zatopení nového multifunkčního hřiště,  které bylo zbudované jen týden před povodní  a škola se v těchto dnech chystala na jeho slavností otevření.

Místo toho ředitelka školy  Lenka Špittová řeší, jak nejlépe pomoci svým žáčkům a jejich rodinám.  Pro „základku" zajistila školu v přírodě, kde děti dokončí tento školní rok a budou se moct těšit na vysvědčení, které převezmou opravdu netradičně. Pro MŠ obstarala náhradní prostory v nedalekých Litoměřicích.
Prázdniny jsou za dveřmi, ale tím starosti se zatopenou školou zdaleka nekončí. Křešickou školu čekají velké úklidové práce, které se neobejdou bez sanačních stavebních úprav. Místo nových houpaček, které MŠ již dlouhodobě potřebuje, bude muset vedení školy investovat do popovodňových oprav.

„Je to tu zase. Velká voda zaplavila křešickou školu už v roce 2002. Tehdy byla zatopena školní kuchyně a jídelna a celý suterén školy. Teď jsme opět jedna z nejvíce zasažených škol v regionu," sdělila ředitelka školy  Špittová.

Nicméně všichni věříme, že od září příštího školního roku budeme moci zahájit nový školní rok nejen díky solidaritě a finanční pomoci.   Číslo účtu pro finanční pomoc pro ZŠ a MŠ: 3100277/0100, zpráva pro příjemce: dar ZŠ

Pro další možnost nejen finanční pomoci kontaktujte ZŠ a MŠ Křešice: reditelna@ zskresice.cz