„Akci bych rád zhodnotil ve třech rovinách. Zaprvé, akce nebyla pojištěna ani proti újmě na zdraví, ani proti materiálním škodám. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Dokonce ani záchranka, která tu měla stanoviště, nemusela vyjíždět. Zadruhé, slíbili jsme, že vzhledem k výročí 70 let od konce války se tu předvedou letadla z tohoto období. To se podařilo. Zatřetí jsme doufali v počasí, že vyjde. Museli jsme přesvědčit lidi, aby věřili, že pršet nebude. Naštěstí tomu uvěřili, a proto byla návštěvnost tak vysoká. Výsledný počet diváků ještě nemáme sečtený, ale podle toho, co jsem viděl z letadla, kdy auta stála až u Chodoun, tak to vypovídá o návštěvnosti. To je ta největší pocta organizátorům. Když dělají něco pro lidi a ti v takto hojném počtu přijdou," shrnul šéf akce Vlastimil Dvořák.


Absolutně spokojený byl také krajský radní Jan Szántó, který byl členem organizačního týmu za Ústecký kraj. Ten byl letos generálním partnerem akce. „My jsme samozřejmě spokojeni. Padl rekord v návštěvnosti. Jsem rád, že se Ústecký kraj jakožto generální partner zúčastnil takto velkolepé akce a že přispěl k rekordní účasti diváků," uvedl krajský radní.

Největší společensko-letecká akce v ČR překonala rekord v návštěvnosti už v sobotu. Na roudnické letiště první den dorazilo zhruba 22 tisíc návštěvníků. V neděli pak odhadovali organizátoři celkový počet mezi 35 a 40 tisíci diváků.

„Dík organizátorů patří řadě sponzorů, především Ústeckému kraji a skautům, kteří nám pomohli v mnoha organizačních věcech," uzavřel Vlastimil Dvořák.

Hlavním mediálním partnerem akce byl Deník.


Jaký byl Memorial…

Pověra říká, že číslo 13 přináší smůlu. Některé hotely proto nemají pokoje ani patra s tímto číslem. Dokonce ani v programu Word nenajdete velikost písma číslo 13. Letošní Memorial Air Show měla pořadové číslo třináct. Ani ve snu nás nepadalo, abychom toto pořadové číslo raději přeskočili. Všichni jsme sledovali zejména vývoj počasí, protože právě počasí je pro konání leteckého dne stěžejní. Když vyšly první modely, zalekl jsem se i já – starý meteorologický optimista. Až poté, co i „norové" ukázali jen oblačnou oblohu a na neděli jasno – bylo jasno, že letošní Air Show vyjde a že slavná meteorologická „Šantánova konstanta" opět zabere.

Memorial Air Show 2015 skončila. Byla krásná, velkolepá a sklidili jsme za ni pochvalu ze všech stran. Pro příště jsme tak posunuli laťku nebezpečně vysoko.

Možná že i tak vysoko, že ji již nikdy nepřekonáme:
*za celý víkend jsme měli největší počet diváků všech dob;
*překonali jsme v návštěvnosti dokonce i slavné euforické roky 1991 a 1993;
*ještě nikdy se nestalo, že bychom zaplnili návštěvníky všechna parkovací místa na letištní ploše;
*nikdy nebyla nedělní návštěvnost tak vysoká jako v sobotu – možná že byla i vyšší;
*sestavili jsme také nejdelší letový program v historii
… a vytvořili jsme největší dopravní kolaps v Roudnici!

Děkuji všem, kteří makali na letošní Memorial, a děkujeme též všem sponorům. Na viděnou v roce 2017 !!

Lukas Wünsch


Leteckým sportovcem roku je parašutista Hájek

Součástí programu letošní Memorial Air Show v Roudnici nad Labem bylo i předání cen nejlepším leteckým sportovcům České republiky uplynulého roku. Na čtvrtém místě se umístil Radek Krejčiřík, loni třetí na mistrovství světa v bezmotorovém létání. Třetí příčku obsadili hned dva sportovci Tomáš Vala a Ondřej Pokorný z Leteckého centra ČR.

Stříbro bral špičkový akrobatický letec, mistr Evropy v kategorii Unlimited, Martin Šonka a zlatou příčku obsadil Bonifác Hájek z Paraklubu Dukla Prostějov. Cenu za něj přebíral trenér české reprezentace v parašutismu Ivan Hovorka.

„Boni je právě na světovém poháru ve Slovinsku, proto se předávání nemohl zúčastnit osobně," omluvil nepřítomnost sportovce trenér Hovorka.

Junior Bonifác Hájek v loňském roce dokázal získat titul mistra světa v přesnosti přistání. V této disciplíně je současně držitelem světového rekordu.

„Ocenění si nesmírně vážíme. Současně je nám ale jasné, že srovnávat odlišné disciplíny leteckého sportu je téměř nemožné. Těžko rozlišit, jestli je lepší motorář, plachťák nebo parašutista. Nezáleží na tom, zda jste první, druzí nebo třetí. Gratuluju všem, co se umístili. Beru to jako ocenění naší práce," doplnil Hovorka.