První dvě zázemí pro osobní lodě a v Dolních Zálezlech navíc ještě sousední molo pro 16 rekreačních plavidel patří do série šesti přístavišť, která rozšíří síť služeb v rámci vodní turistiky. Během léta se otevřou plovoucí mola pro osobní dopravu v Libochovanech a v Libotenicích.

Zde lodě zakotví u plovoucích mol, kdežto na třetím místě, v Nučnicích, se chystá výstavba pevného mola. „Připravuje se ještě rekonstrukce současných mol pro osobní lodní dopravu a pro malá plavidla v Litoměřicích. Celkové náklady na výstavbu a modernizaci těchto šesti přístavišť, které jsou kryty z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, činí téměř 100 milionů korun," uvedl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR.

Lovosická radnice očekává, že kotviště využijí posádky lodí k přestávce během plavby a zavítají do města a jeho okolí. „Věřím, že přístaviště přispěje k rozvoji cestovního ruchu a k tržbám místních živnostníků a změní pohled turistů na naše město. Naše Technické služby pomohly při výstavbě mola vybudováním přístupové cesty, a protože zařízení sousedí s naším parkem, budou zde během roku provádět i úklid," řekla Vladimíra Nováková, místostarostka Lovosic.

Velkou radost z otevření přístaviště v Dolních Zálezlech, které má na dolním Labi momentálně největší kapacitu pro malá plavidla, měl starosta obce Miroslav Suchý. „Věřím, že se naší obci, nazývané sluneční lázně, postupně vrátí bývalý turistický zvuk, kdy u nás kotvily pravidelně tři parníky. Měla 12 restaurací a kaváren a na stráních vinohrady. Dnes už máme dvě restaurace a jeden pěstitel hodlá na šesti pronajatých hektarech obnovit vinici," prozradil starosta Suchý.

Veřejné přístaviště v Dolních Zálezlech je vybaveno přípojkami elektrické energie. Podobné vybavení budou mít i další mola. Zařízení v Litoměřicích nabídne po rekonstrukci i zdroj pitné vody. Spotřeba energie se bude hradit pomocí předplacené karty. Kotvení je zcela bezplatné.

Boom turistické vodní dopravy probíhá v celé Evropě a Česko není výjimkou. Budovatelé si berou příklad nejen z Francie a Německa, ale i z Baťova kanálu, kde díky nabízeným službám loni zaznamenali rekordní návštěvnost 70 tisíc turistů.

Síť letos otevíraných veřejných přístavišť na dolním Labi zdaleka nekončí. Ředitelství vodních cest ČR chce v budování pokračovat i v dalších letech. Už nyní se projektuje nové přístaviště v Děčíně u Smetanova nábřeží, v Malých Žernosekách a v Roudnici nad Labem.