V sobotu se v areálu hradu uskutečnilo slavnostní vyhodnocení 5. ročníku prezentační, soutěžní a prodejní výstavy vín z Čech a Moravy. Litoměřický hrozen 2016 pořádá Centrum cestovního ruchu Litoměřice s podporou Vinařského fondu ČR, tentokrát pod záštitou Cechu českých vinařů.

Před samotným vyhodnocením soutěže předala radní Ústeckého kraje pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová Cenu hejtmana Ústeckého kraje dvěma vinařským osobnostem z okresu Litoměřice – Vladimíru Šuhájkovi a Janu Podrábskému. Hodnotící komise letos obodovala 102 vzorků z 21 vinařství.

Překvapením je, že všech šest vín, oceněných zlatými medailemi, pochází z Čech, Sauvignon 2015 z Žernoseckého vinařství, Tramín červený 2015 z Klášterních vinných sklepů Litoměřice a Pinot noir 2014 z Lobkowiczkého vinařství Roudnice nad Labem.

Ze sedmi nejlépe hodnocených vín se Championem výstavy stal Modrý Portugal Žernoseckého vinařství. Stejná společnost obdržela ještě zlatou medaili pro Sauvignon ročník 2015. Pořadatelé udělili i zvláštní ceny nejvýše ohodnoceným vínům.

Z bílých vín ji obdrželo Rulandské bílé 2015 z Výzkumné stanice vinařské Karlštejn, mezi červenými víny již zmiňovaný Pinot noir z Roudnice nad Labem, z růžových vín patří cena Labínu 2015 z Vinařství David Chocholatý z Mělníka a z vín sladkých Hibernalu 2015 Víno Hnidák z Čejkovic. Dvě ocenění za Aurelius 2015 a Muškát moravský 2015 putují do Rodinného vinařství Mikulenkovi ve Velkých Žernosekách.

„Jsem potěšen, že červené víno získalo konečně nejvyšší ocenění. Je to víno dobře uleželé, harmonické, má za sebou mladistvou divokost, a pokud bude ještě rok ležet, určitě v této kvalitě ještě poroste. Pokud jde o letošní vývoj vinné révy, můžeme být zatím spokojeni. Jak jsem informován, tak většina vinohradů v Čechách přežila jarní mrazy. Na Litoměřicku je poškozena jen malá část, nám se vyhnulo i krupobití. Dělat prognózu se neodváží žádný vinař, jsme stále na začátku. Květ bude zřejmě v běžném období, od květenství se odvíjí několikatýdenní důležitý vývoj," uvedl ředitel Žernoseckého vinařství František Kupsa.

Na litoměřický hrad si přišel Jan Podrábský nejen pro medaili od Oldřicha Bubeníčka, ale také pro stříbrnou medaili za Müller Thurgau 2015. Po odchodu do důchodu se věnuje s manželkou vinařství v rodinných podmínkách a v krátké době už dal o sobě vědět.

„Je to naše první letošní medaile v Čechách. Loni na Vinařských Litoměřicích získal Müller Thurgau 2014 stříbrnou medaili Svatovavřinecké zlatou. Letos jsme absolvovali slovenskou nominační soutěž v Bojnicích pro jejich Salon vín. Tam jsme získali stříbrnou medaili pro Müller Thurgau a zlatou pro Mopr. Bílé hrozny kupujeme od vinaře Matouška ze Slaného a modré od kamaráda z vinařství Jeviněves na Mělnicku, kde je zpíváváme a domů si odvážíme šťávu, kde probíhá zbývající technologický postup až po lahvování," prozradil Jan Podrábský.

Prostory hradu zaplnilo svými stánky na třicet vinařství, která nabízela k ochutnávce i k prodeji své produkty. Pro vinaře a návštěvníky slavnosti byl připraven zábavní program, který byl motivován 700. výročím narození Karla IV., jenž na litoměřickém hradu několikrát pobýval.