Jednou se s ním umístil na první, podruhé na stříbrné příčce. Později se však věnoval spíše sportu, začal pracovat, založil rodinu. Dnes je Martinu Jirkalovi z Litoměřic čtyřicet let a k leteckému modelaření se spolu se svými kamarády z dětství znovu vrací.

„Po celodenní práci je to ohromný relax," tvrdí, avšak vzápětí dodává, že titěrná práce na sestavování modelů jej někdy dokáže i pěkně vytočit.

„Přesto jsou dovednosti a znalosti, které jsem díky modelaření získal, tedy z oblasti techniky, ale i historie, nedocenitelné," říká. Proto také věří, že by cestu k tomuto koníčku mohly znovu nalézt i děti. „Sám mám dvě. Zatímco syn se věnuje spíše počítačům, dcera mi do řemesla trochu fušuje," směje se Litoměřičan.

Jeho k modelaření kdysi přivedl Aleš Kryšpín. Právě jeho nápadem nyní bylo partu nadšenců svolat dohromady, uspořádat přátelské klání a u té příležitosti založit Klub litoměřických modelářů.

„Nultý ročník naší soutěže jsme nazvali Litoměřický krabičák, neboť úkolem bylo sestavit model Hawker Hurricane Mk.I bez doplňků, takzvaně z krabičky. Sešlo se nám nakonec šest soutěžních modelů, přičemž modeláři se ale přišli pochlubit i svými jinými pracemi, třeba i těmi z dětství," popisuje Kryšpín.

Kroužek leteckého modelaření také pod jeho vedením ve městě kdysi fungoval při Domu dětí a mládeže. Nakonec však doplatil na nedostatek zájmu ze strany mladších generací.

Soutěž v leteckém modelaření se tak v Litoměřicích konala po 23 letech. „Hodnotili jsme celkový dojem modelů, geometrii, kamufláž, tedy nabarvení, doplňky či opotřebení. Modelářská pravidla jsou samozřejmě o něco složitější, my jsme si je pro tento nultý ročník soutěže trochu uzpůsobili," říká Aleš Kryšpín.

Ačkoli smyslem setkání především bylo dát dohromady staré přátele, Klub litoměřických modelů, který tak oficiálně vznikl tuto sobotu 14. března, by se do budoucna rád staral také o výchovu mladých modelářů.

„Nevím, že by v Litoměřicích podobný kroužek v současnosti fungoval. Zatím je to však spíše vize. Tehdy před lety jsme se scházeli dvakrát v týdnu a měli jsme plno. Nyní jsme o tom ale ještě s nikým nejednali," přiznává Kryšpín.

Už nyní je ovšem jisté, že to s oživením tradice myslí vážně. Další soutěž se chystá uspořádat letos na podzim.