V Zahořanech u Křešic staví vojáci stanové městečko pro dobrovolníky, kteří budou pomáhat s odstraňováním povodňových škod. Armáda sem dnes přivezla vybavení a potřebnou techniku. V Křešicích, pod jejichž radnici Zahořany spadají, bylo vyplaveno asi 240 domů, lidé se zatím mohli vrátit jen do několika.

"Společně se Sokolem Zahořany jsme se dohodli, že uvolní celé fotbalové hřiště a přilehlé prostory pro výstavbu městečka pro humanitární pomoc, která přijde jak z řad občanů, tak organizací," řekl ČTK starosta Křešic Václav Kovařík.

Městečko má tvořit asi deset stanů, jeho součástí jsou i sprchy a toalety nebo polní kuchyně či jídelna. Vybavení sem dnes navečer přivezlo 24 vojáků z ženijního praporu z Olomouce. Ti je také postaví. Podle poručíka Petr Mužíka by mělo stát do půlnoci, jeho stavbě by neměl zabránit ani déšť, který se krátce po příjezdu vojáků v Zahořanech spustil.

Kapacita městečka se dohaduje přibližně na 140 míst. Do jaké míry ale bude zaplněné, není jasné. "Vítáme všechny, kteří by nám chtěli pomoci, to bude ale nejaktuálnější po opadu vody, kdy se budou odstraňovat následky povodní," uvedl starosta.

Tyršův most v Litoměřicích zůstává nadále uzavřený, na něj navazující silnice jsou totiž stále pod vodou. Lidé se už ale postupně vracejí do vytopené čtvrti Želetice, která leží v těsné blízkosti mostu. Premiér Petr Nečas při páteční návštěvě města slíbil, že vláda rozšíří pravomoci Vězeňské služby, která v Litoměřicích pomáhá střežit pořádek. Informovala o tom mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

V Litoměřicích zůstává nadále v provozu pouze most Generála Chábery. Tyršův zůstává uzavřen. "Bohužel ho nemůžeme otevřít, protože v tuto chvíli ještě nemáme dopravní návaznosti," uvedl starosta města Ladislav Chlupáč. Komunikace od terezínského kruhového objezdu na Terezín, Bohušovice nad Ohří a Lovosice jsou totiž ještě částečně pod vodou a v některých místech čerpají vodu z vodních lagun hasiči.

Výzva pro dobrovolné hasiče

Během posledních hodin dorazilo do postižených oblastí, hlavně kraje Ústeckého a Středočeského, velké množství jednotek SDH obcí. Jejich příjezd je ale neorganizovaný a v tuto chvíli hlavně předčasný. Bohužel ještě neopadla voda v této oblasti natolik, aby se mohlo s likvidací následků povodní začít. Ani evakuovaní lidé se ještě nemohou vrátit do svých domovů. Svým příjezdem dobrovolní hasiči situaci na místě spíše komplikují, protože zatím není práce, při které by mohli být nasazeni a stávají se zátěží pro ostatní zasahující složky, protože se o ně musí někdo postarat.

Prosíme proto jednotlivé SDH obcí, aby počkaly s vysláním svých jednotek do Ústeckého kraje prozatím do pondělí 10. 6. 2013!

„Velice si vážím práce dobrovolných hasičů, jejich nabídky pomoci v zasažených oblastech Ústeckého kraje, ale v současné době díky tomu, že hladina řeky nemá tak rychlý pokles, nedokážeme využít veškeré síly a prostředky, které samovolně najíždějí do postižené oblasti. Do této chvíle nebyly nasazeny ani dobrovolné jednotky z Ústeckého kraje," říká ředitel HZS Ústeckého Kraje plk. Ing. Roman Vyskočil.

Pomoc dobrovolných hasičů bude velmi potřeba, jakmile voda opadne a začne obnova postižených oblastí. To ale nebude dříve než zítra večer, spíš až zítra ráno.

„Pokud nabízíte svou pomoc, hlaste se na operační střediska příslušných krajů. Operační středisko HZS Ústí nad Labem si tyto jednotky organizovaně vyžádá podle potřeby a nasadí je v souladu s realizací likvidačních, úklidových prací."Dodává plk. Vyskočil.