V tuto chvíli je v areálu vodního cvičiště u Labe prakticky všechno, co požaduje scénář programu. Z nejmohutnější techniky je to například vyprošťovací tank nebo tři plovoucí transportéry, které byly už několikrát použity při povodních.

„Včera byl na cvičišti postaven stanový tábor pro ubytování 600 osob. Přičinili se o to členové SDH Brozan, Budyně, Dušník, Lovečkovic, Lukavce, Polep a Terezína.  Vybavení poskytl  útvar Hasičského záchranného sboru ČR," uvedl David Ďuriš, řídicí důstojník cvičení.

Větší část dvoudenního programu slavností proběhne na  Zahradě Čech. V pátek i v sobotu si zájemci mohou při návštěvě výstaviště prohlédnout nedalekou stanici profesionálních hasičů. Sobotní dopolední slavnostní program s přehlídkou a průvodem proběhne na Mírovém náměstí. Od 19.30 hodin se na Lodním náměstí představí hasiči a záchranáři při práci se speciální technikou. Slavnost ukončí hasičská hudební fontána a ohňostroj.

Pořádání slavností, nad kterými převzal záštitu prezident Miloš Zeman,  má kořeny na Podřipsku. Základní kámen pro sbory byl položen  před 150 lety ve Velvarech, následující rok vznikl sbor v Roudnici nad Labem. V Třebenicích byl sbor založen před 143 lety, o rok mladší je sbor ve Štětí, o dva roky v Libochovicích. Letos slaví 130 let hasiči ve Mšeném lázních a v Podbradci, 100 let v Mnetěši a ve Straškově – Vodochodech. Příští rok slaví 120 let SDH v městysi Brozany nad Ohří.