Ke skladovým halám nedaleko sila na okraji Polep brzy přijíždějí muži z litoměřické i roudnické požární stanice. Šest z nich se začne vzápětí převlékat do speciálních protichemických obleků.

„Velitel zásahu na místě zjistil nutnost vyproštění dvou zaklíněných pasažérů. Kvůli úniku neznámé nebezpečné kapaliny museli hasiči nejprve ale postavit dekontaminační stanoviště a záchranu provést v úplné ochraně, tedy v protichemických oblecích," komentuje postup jednotky řídící důstojník David Ďuriš.

V tu chvíli je místo nehody dvou osobních aut v okruhu několika metrů už obehnané červenobílými páskami. Za nimi vystrkují hlavy obyvatelé Polep, které přilákaly modré blikající majáky a šrumec v jinak klidné části obce. „Tak proč už pro ty zraněné někdo nejde? Na co čekají?" zjišťují mezi sebou.

Na místě je také měřicí vůz Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje s příslušníky chemické služby. Právě oni zjišťují, o únik jaké nebezpečné látky přesně jde, případně zda bude nutné evakuovat okolí.

Do žlutých „skafandrů" musejí hasičům pomáhat i jejich kolegové.

ÚNIK NEBEZPEČNÉ LÁTKY spolu s nehodou dvou osobních aut museli v pondělí ráno řešit hasiči v Polepech. Při taktickém cvičení zasahovali ve speciálních protichemických oblecích připomínající skafandry.

Nutnou součástí výstroje je kromě helmy také dýchací maska, gumové boty i rukavice. Jen obyčejná chůze vypadá v obleku namáhavě. Hasiče, nyní podobající se spíše kosmonautům, přitom čeká náročný zásah.

„Dva se vydají pro pasažéry nabouraného auta, dva odeberou vzorek rozlité tekutiny a zjistí, o jakou konkrétní nebezpečnou látku jde. Další dva hasiči v protichemickém obleku jsou v záloze pro případ, že by se někomu něco stalo," popisuje David Ďuriš.

Veškerou činnost na místě koordinuje velitel zásahu. Muži z vozidla mezitím vytahují prvního zraněného. Ačkoli spolujezdec z místa nehody nakonec odchází po svých, musí ještě zamířit do nafukovací dekontaminační sprchy, kde jej očistí od případného znečištění kapalinou.

Cestu k zaklíněnému řidiči si hasiči nejprve musí uvolnit. Používají k tomu hydraulické nůžky a rozpínáky. Zraněnému uvnitř vozu zatím nasazují dýchací přístroj a pouštějí se do práce. Než kov povolí, chvíli to trvá. Plexisklo masky ochranného obleku se hasičům při výkonu začíná pomalu mlžit. Rup a je hotovo.

Rozlitou látku hasiči nakonec identifikují jako kyselinu chlorovodíkovou a likvidují ji neutralizací.

Podobná námětová cvičení vždy slouží k osvojení si činnosti v reálných podmínkách. Při skutečném zásahu by hasiči měli už přesně vědět, jak postupovat.