Příchozí měli možnost si prohlédnout novinky v galerii a mimořádnou expozici věnovanou pěstování zeleného zlata v regionu, zvláště pak zemědělcem Jiřím Kozlem z Lounek, který poskytl spolku vůz se štoky chmele. Spolku přišly na výzvu nové „chmelařské" materiály písemné a fotografické, ale také několik předmětů, které patřily ke sklizni.

„Nemuseli jsme nikoho přemlouvat, do soutěže v ručním česání chmele se přihlásilo 16 soutěžících, v prvním kole šest žen a dva muži, kteří ve svém mládí pracovali na brigádách, ve druhé generačně mladší česáči, vesměs pracovníci a klienti litoměřické Naděje. Jeden z nich Roman dokonce upletl ke klání pěkné košíky," uvedla Zdena Tomášová.

V první skupině zvítězila Anna Novotná z Lounek, 2. místo obsadila Anna Horáčková z Černěvsi a 3. Vladimír Dlouhý z Roudnice nad Labem.

Pořadatelům se podařilo oslovit představitelku hlavní filmové role Hanky Ivanu Pavlovou – Hoblovou, která ochotně přijela z Prahy, aby si s nimi zavzpomínala na natáčení muzikálu Starci na chmelu, od kterého uplynulo 51 let.

„V Lounkách jsem od té doby podruhé, před sedmi lety se tu se mnou natáčel seriál Třináctá komnata. Natáčení Starců byl pro mne prubířský kámen. Skončila jsem taneční konzervatoř, bylo mi 17 let, hodili mě do vody a musela jsem plavat. Díky pánům Vratislavu Blažkovi a Ladislavu Rychmanovi a samozřejmě Vláďovi Pucholtovi se to podařilo. Bylo to úžasné pracovat s takovými herci jako Irena Kačírková nebo Josef Kemr. Řadu věcí jsem ale nevnímala, chmel jsem předtím neznala, a tak jsem si na něj v Lounkách poprvé sáhla. Bylo to zvlášť pikantní, když můj tatínek byl obchodní ředitel Prazdroje," vzpomíná plzeňská rodačka Ivana Pavlová – Hoblová.

Na natáčení vzpomínala Marie Roubíčková – Jakešová, která byla ve skupině česáčů brigádníků z roudnického gymnázia: „Mám na to úžasné vzpomínky, poznali jsme naše přední herce a byli svědky toho, že natáčení filmů není práce jednoduchá. Snažili jsme se být vzornými česáči, abychom se do komparzu dostali. Byli jsme napjatí, zda se při premiérovém promítání v roudnickém kině na plátně uvidíme."

Pěknou stafáž při vesnické slavnosti udělali členové Sdružení podřipských oráčů, kteří přijeli se svou technikou. Vystavena byla rovněž historická hasební technika, kterou instalovaly Sboru dobrovolných hasičů. Program prokládala písničkami kapela Víti Vávry. Nechybělo zde venkovské občerstvení, které nabízela sama starostka Marie Cimrová. Program moderovala Stáňa Dufková z Českého rozhlasu.

„Máme radost, že se slavnost vydařila. Po ní se už začneme připravovat na vánoční trhy, hlavním cílem však je dokončení druhého dílu Dějepisu Lounek a Chodoun. Vydání očekáváme v listopadu příštího roku. Jinak veřejnost má možnost si kdykoliv prohlédnout stálou výstavu Historie věčně živá instalovanou v naší galerii," upozornil Zdeněk Tomáš.